NAACP Image Awards

W tym artykule zbadamy znaczenie NAACP Image Awards we współczesnym społeczeństwie. Od swoich początków do chwili obecnej NAACP Image Awards wywarł ogromny wpływ na różne obszary życia codziennego. Na przestrzeni dziejów NAACP Image Awards był przedmiotem fascynacji i badań, a jego wpływ odcisnął piętno na kulturze, polityce, ekonomii i psychologii. Dzięki szczegółowej analizie odkryjemy, jak NAACP Image Awards ukształtował nasze postrzeganie i zachowania oraz zbadamy jego kluczową rolę w kształtowaniu tożsamości indywidualnej i zbiorowej. Podobnie zagłębimy się w różne perspektywy i podejścia opracowane wokół NAACP Image Awards, aby lepiej zrozumieć jego znaczenie w dzisiejszym świecie.

NAACP Image Awards – nagrody przyznawane od 1970 roku, corocznie, przez National Association for the Advancement of Colored People, by uhonorować niebiałoskórych ludzi filmu, telewizji, muzyki i literatury.

Podobnie jak w przypadku innych nagród, w tym Oscarów lub Grammy, NAACP wręcza statuetki w 35 kategoriach, których zwycięzcy wybierani są poprzez głosowanie wszystkich członków organizacji. Wręczane są również nagrody honorowe, a wśród nich: nagroda prezydenta oraz tytuł artysty roku. Poza tym NAACP posiada własną Hall of Fame.

W 1974 roku gala została po raz pierwszy wyemitowana w krajowej telewizji, a w 2007 roku, również po raz pierwszy, była nadawana na żywo przez Fox Network. Ceremonie zazwyczaj odbywają się w Los Angeles lub okolicach, w lutym albo na początku marca.

Przeszłe gale

Rok Data Prowadzący Obiekt
1970
1972 listopad
1974 19 stycznia Hollywood Palladium
1982 5 grudnia Robert Guillaume Hollywood Palladium
1984 4 grudnia
1987 Debbie Allen / Denzel Washington
1996 Whitney Houston / Denzel Washington
1997 8 lutego Arsenio Hall / Patti LaBelle Pasadena Civic Auditorium
1998 14 lutego Vanessa Williams / Gregory Hines
1999 14 lutego Mariah Carey / Blair Underwood Pasadena Civic Auditorium
2000 12 lutego Diana Ross Pasadena Civic Auditorium
2001 23 lutego Chris Tucker Universal Amphitheatre
2002 3 marca Chris Tucker Universal Amphitheatre
2003 8 marca Cedric the Entertainer Universal Amphitheatre
2004 6 marca Tracee Ellis Ross / Golden Brooks / Persia White / Jill Marie Jones Universal Amphitheater
2005 25 marca Chris Tucker Dorothy Chandler Pavilion
2006 3 marca Cuba Gooding Jr. Shrine Auditorium
2007 2 marca LL Cool J Shrine Auditorium
2008 14 lutego D.L. Hughley Shrine Auditorium
2009 12 lutego Halle Berry / Tyler Perry Shrine Auditorium

Kontrowersje

NAACP Image Awards stawały się niekiedy obiektem kontrowersji z powodu zarzutów, iż niektórzy nominowani nie zasługują na uhonorowanie przez NAACP. Jednym z przykładów jest Tupac Shakur, który w 1994 roku otrzymał nominację do nagrody dla najlepszego aktora za film Poetic Justice, mimo iż w grudniu 1993 roku został oskarżony o seksualne wykorzystywanie kobiety. Z kolei w 2004 roku nominację za najlepszy album otrzymał R. Kelly (Chocolate Factory), chociaż w tym samym czasie wysunięty został przeciw niemu akt oskarżenia związany z dziecięcą pornografią.

Kilku innych nominowanych miało problemy z bezprawnym wykorzystaniem imion. W 2003 roku film Barbershop otrzymał pięć nominacji, w tym dla najlepszego aktora drugoplanowego (Cedric the Entertainer). Obraz spotkał się z krytyką, gdyż bohater grany przez Cedrika niezbyt przychylnie wyraża się o Rosie Parks, Martinie Lutherze Kingu Jr. i Jessem Jacksonie. Również rapowa grupa OutKast, która zyskała sześć nominacji w 2004 roku, została skrytykowana za nagranie kilka lat wcześniej piosenki „Rosa Parks”. Parks wniosła wtedy oskarżenie do sądu o bezprawne wykorzystanie jej imienia w utworze.

Kategorie

Film

Telewizja

Muzyka

Literatura

Nagrody specjalne

Przypisy

Linki zewnętrzne