Młyn lodowcowy

W tym artykule poruszymy temat Młyn lodowcowy, który stał się dziś bardzo istotny. Młyn lodowcowy to temat o ogromnym znaczeniu, który wzbudził ogromne zainteresowanie w różnych obszarach, od naukowców po ogół społeczeństwa. Przez lata Młyn lodowcowy wywołał debaty, kontrowersje i znaczące postępy, co pokazuje jego znaczenie i znaczenie w dzisiejszym społeczeństwie. Poprzez szczegółową analizę zostaną zbadane różne aspekty związane z Młyn lodowcowy, w celu zapewnienia kompleksowej i wzbogacającej wizji na ten temat.

Młyn lodowcowy na lodowcu Brunegggletscher w Alpach Pennińskich w Szwajcarii
Schematyczne przedstawienie spływu wód roztopowych przez młyn lodowcowy

Młyn lodowcowy – otwór w lodzie o spiralnie uformowanych ścianach, który powstał w wyniku działania wód roztopowych spływających z powierzchni lodowca lub ze szczeliny. Spływająca woda wprawia w ruch kolisty odłamki skał o różnej wielkości ziaren, które poszerzają i pogłębiają młyn lodowcowy, a przy tym same ulegają wygładzeniu i zaokrągleniu[1].

Młyny lodowcowe mogą osiągać średnice do 20 metrów i powstają najczęściej na płaskich fragmentach lodowca, na których występują poziome szczeliny lodowcowe. Mogą sięgać do dna lodowca na głębokość kilkuset metrów[2].

W glacjologii młyny lodowcowe odgrywają poważną rolę, ponieważ przez nie można łatwo dostać się do wnętrza lodowca[3]. Określenie młyn pochodzi od mielącego, zwykle rotującego wypływu wody roztopowej.

Pozostałością po młynach lodowcowych pochodzących z epoki lodowcowejgarnce lodowcowe powstałe w wyniku erozji w skalnym podłożu, które można spotkać na całym obszarze niegdyś pokrytym lodowcem[4].

Przypisy