Mutacja letalna

W tym artykule zbadamy najważniejsze aspekty Mutacja letalna, tematu, który wzbudził duże zainteresowanie współczesnego społeczeństwa. Przez lata Mutacja letalna stanowił punkt dyskusji i refleksji w różnych obszarach, zarówno akademickich, jak i życia codziennego. Od swoich początków do obecnego wpływu, Mutacja letalna był przedmiotem licznych badań, debat i kontrowersji, stając się dziś tematem o ogromnym znaczeniu. Poprzez tę analizę staramy się zaoferować wszechstronną i zaktualizowaną wizję Mutacja letalna, zapewniając czytelnikowi pełny i szczegółowy przegląd, który pozwala nam zrozumieć jego znaczenie i implikacje dla dzisiejszego społeczeństwa.

Mutacja letalna – niekorzystna mutacja genetyczna powodująca wystąpienie w organizmie wady lub wad upośledzających funkcjonowanie organizmu w stopniu znacznym i w konsekwencji śmierć jeszcze we wczesnych stadiach rozwojowych, na etapie zarodka, płodu rzadziej zaraz po porodzie, często przedwczesnym.

Do takich wad należy np. hemofilia u kobiet lub buldogowatość głowy u bydła. Gen warunkujący wadę letalną jest najczęściej recesywny i jako taki przechodzi z pokolenia na pokolenie, co jakiś czas się ujawniając. Pierwszy raz mutacja letalna u zwierząt została opisana w 1905 przez Luciena Cuénota, a u roślin w 1908 przez Erwina Baura[1].

Przypisy

  1. Timeline of Genomics (1901–1950). „Genomics, Proteomics & Bioinformatics”. 2 (2), s. 134, 2004-05. DOI: 10.1016/S1672-0229(04)02019-4. (ang.).