Mostostal Zabrze

Wygląd przypnij ukryj Mostostal Zabrze S.A.
Ilustracja
Logo Grupy Mostostal Zabrze
Państwo

 Polska

Siedziba

Gliwice

Adres

ul. S.Dubois 16, 44-100 Gliwice

Data założenia

1945/1992

Forma prawna

spółka akcyjna

Prezes

Dariusz Pietyszuk

Nr KRS

0000049844

Giełda

GPW

ISIN

PLMSTZB00018

Symbol akcji

MSZ

Dane finansowe
Kapitał zakładowy

149 130 538 zł

Położenie na mapie GliwicMapa konturowa Gliwic, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Mostostal Zabrze S.A.”Mostostal Zabrze S.A.Mostostal Zabrze S.A.
Położenie na mapie PolskiMapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Mostostal Zabrze S.A.”Mostostal Zabrze S.A.Mostostal Zabrze S.A.
Położenie na mapie województwa śląskiegoMapa konturowa województwa śląskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Mostostal Zabrze S.A.”Mostostal Zabrze S.A.Mostostal Zabrze S.A.
Ziemia50°17′59,960″N 18°40′27,044″E/50,299989 18,674179
Strona internetowa

Mostostal Zabrze S.A. – polskie przedsiębiorstwo budowlane, notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, spółka dominująca Grupy Kapitałowej Mostostal Zabrze. Grupa zajmuje się realizacją obiektów budowlanych i instalacji przemysłowych, podwykonawstwem robót specjalistycznych, produkcją konstrukcji stalowych oraz maszynowych, dostawą i montażem orurowania, instalacji mechanicznych, a także montażem urządzeń technologicznych.

Historia

Siedziba w Gliwicach (2020)

W 1945 powstało Przedsiębiorstwo Budowy Mostów i Konstrukcji Stalowych „Mostostal” w Krakowie, wkrótce przeniesione do Zabrza, a w 1951 przekształcone w Centralny Zarząd Konstrukcji Stalowych, z którego wydzielono samodzielne podmioty w kilku miastach, w tym Zjednoczenie Montażu Urządzeń Przemysłowych w Zabrzu. W następnych latach przeprowadzano kilkukrotne reorganizacje połączone ze zmianami nazwy przedsiębiorstwa, które od czerwca 1958 funkcjonowało jako Śląskie Przedsiębiorstwo Konstrukcji Stalowych i Urządzeń Przemysłowych „Mostostal”.

W 1991 zabrzański „Mostostal” założył 6 spółek z ograniczoną odpowiedzialnością z dominującym udziałem kapitału prywatnego. W 1992 przedsiębiorstwo zostało sprywatyzowane, a 1 listopada zarejestrowane pod nazwą Mostostal Zabrze Holding S.A. 5 października 1994 miało miejsce pierwsze notowanie akcji spółki na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W 1998 spółka nabyła większościowy pakiet akcji Gliwickiego Przedsiębiorstwa Budownictwa Przemysłowego SA. W 2001 spółka przejęła kolejny podmiot – Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych SA. W związku z reorganizacją Grupy Kapitałowej Mostostal Zabrze w 2013 roku nastąpiło skrócenie nazwy spółki matki i od dnia 31 grudnia 2013 jej nazwa brzmi Mostostal Zabrze S.A. Konsekwentnie wraz z procesem konsolidacji spółek zależnych ujednolicono także nazwy własne większości spółek zależnych poprzez wprowadzenie marki „Mostostal Zabrze”. 1 lipca 2018 roku Mostostal Zabrze S.A. przeniósł działalność operacyjną związaną z realizacją kontraktów budowlanych w formie Zorganizowanej Części Przedsiębiorstwa (ZCP) do spółki zależnej Mostostal Zabrze Realizacje Przemysłowe S.A., która przejęła wiodącą rolę w ramach Grupy Kapitałowej, w realizacji robót budowlano-montażowych w przemysłach energetycznym i ochrony środowiska, chemicznym i petrochemicznym, hutnictwie żelaza i stali oraz metali nieżelaznych oraz budowie konstrukcji mostowych. Mostostal Zabrze S.A. pozostając spółką dominującą Grupy Mostostal Zabrze pełni obecnie rolę w obszarach zarządzania strategicznego, nadzorczą i administracyjną wobec wszystkich podmiotów z grupy.

Działalność

Grupa Kapitałowa Mostostal Zabrze oferuje usługi dla budownictwa począwszy od projektowania i usług inżynieryjnych poprzez roboty ogólnobudowlane, ziemne i drogowe, produkcję i montaż konstrukcji stalowych, dostawę i montaż orurowania, kończąc na instalacjach mechanicznych oraz montażu urządzeń technologicznych. Grupa realizuje obiekty i wykonuje roboty specjalistyczne dla przemysłu energetycznego, chemicznego i petrochemicznego, maszynowego, materiałów budowlanych oraz dla hut i koksowni. Wznosi również obiekty użyteczności publicznej i obiekty inżynieryjne. Ponadto świadczy usługi projektowe. Grupa produkuje konstrukcje stalowe budowlane oraz orurowanie w ramach posiadanych wytwórni. Równocześnie jedna ze spółek specjalizuje się w prefabrykacji wysoko przetworzonych konstrukcji maszynowych stanowiących elementy dźwigów i urządzeń transportowych.

W ramach własnego ośrodka spawalnictwa i kontroli jakości równocześnie zajmuje się szkoleniem i egzaminowaniem spawaczy.

Struktura

Mostostal Zabrze S.A. jest podmiotem dominującym Grupy Mostostal Zabrze, w skład której wchodzą:

Współpraca z Zespołem Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Zabrzu

2 lipca 2020 roku firma zawarła strategiczne porozumienie z Zespołem Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Zabrzu o współpracy na rzecz kształcenia w zawodzie technik ekonomista w ramach otwarcia i prowadzenia klas partnerskich.

Przypisy

  1. Wydarzenia historyczne | Mostostal Zabrze S.A. , www.mz.pl   (pol.).
  2. O nas | Mostostal Zabrze S.A. , www.mz.pl   (pol.).
  3. Nowoczesny ekonomista | Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Zabrzu , zseuzabrze.edupage.org  .
Spółki giełdowe wchodzące w skład indeksu WIG140
Spółki giełdowe wchodzące w skład indeksu WIG