Moskule

Obecnie Moskule stał się tematem o dużym znaczeniu i zainteresowaniu wielu różnych osób. Od wpływu na życie codzienne po wpływ na społeczeństwo w ogóle, Moskule jest przedmiotem ciągłej debaty, analizy i refleksji. Jego znaczenie rozciąga się od technologii po kulturę, w tym ekonomię i politykę. Moskule przykuł uwagę osób w każdym wieku i z różnych dziedzin zawodowych, budząc zainteresowanie wykraczające poza granice geograficzne i kulturowe. W tym artykule szczegółowo zbadamy wpływ Moskule na nasze życie i otaczający nas świat, oferując wszechstronną analizę obejmującą różne perspektywy i podejścia.

Moskule
część Łodzi
Państwo

 Polska

Województwo

 łódzkie

Miasto

Łódź

W granicach Łodzi

13 lutego 1946[1]

SIMC

0957844

Położenie na mapie Łodzi
Mapa konturowa Łodzi, blisko górnej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Moskule”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się punkt z opisem „Moskule”
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa konturowa województwa łódzkiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Moskule”
Ziemia51°51′04″N 19°30′43″E/51,851132 19,511934

Moskule – od 1946 osiedle w północnej części Łodzi, w dzielnicy Bałuty. Administracyjnie wchodzi w skład osiedla Wzniesień Łódzkich. Jest to niewielkie osiedle o skrajnie peryferyjnym położeniu. Leży wzdłuż ulicy Serwituty, przy samej granicy miasta.

Historia

Pod względem historycznym obecne osiedle Moskule jest specyficznym zlepkiem eksklaw czterech wsi, który włączono do Łodzi 13 lutego 1946[2]. Ekslawy te należały do (od północy ku południu)[3]:

 Osobny artykuł: Skotniki (gmina Zgierz).
 Osobny artykuł: Łagiewniki Poklasztorne.
 Osobny artykuł: Łodzianka (Łódź).
 Osobny artykuł: Nowe Moskule.

Dzisiejszą specyfiką tego obszaru jest stanowienie bardzo wąskiego pasma Osiedla Wzniesień Łódzkich, wrzynającego się na długości 1,2 km między Lasem Łagiewnickim (należącym do osiedla Łagiewniki) a gminą Stryków.

Zobacz też

Przypisy

  1. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 20 grudnia 1945 r. o zmianie granic miasta Łodzi (Dz.U. z 1946 r. nr 4, poz. 35).
  2. Dz.U. z 1946 r. nr 4, poz. 35
  3. https://rcin.org.pl/dlibra/doccontent?id=32279 Miasto Łódź, województwo grodzkie : plan orientacyjny miasta w granicach z roku 1946

Linki zewnętrzne