Moray (hrabstwo historyczne)

W tym artykule zajmiemy się tematem Moray (hrabstwo historyczne) z szerokiej i szczegółowej perspektywy. Temat ten był przedmiotem debat i badań w różnych obszarach, dlatego istotne jest jego przeanalizowanie z punktu widzenia różnych dyscyplin i podejść. W całym artykule będziemy badać różne aspekty związane ze Moray (hrabstwo historyczne), w tym jego wpływ na społeczeństwo, jego ewolucję w czasie i możliwe przyszłe implikacje. Ponadto zanurzymy się w różnych opiniach i stanowiskach istniejących wokół tego tematu, aby przedstawić kompletną i wyważoną wizję. Poprzez to kompleksowe podejście staramy się zapewnić czytelnikowi głębokie i wzbogacające zrozumienie Moray (hrabstwo historyczne), wzbogacając w ten sposób wiedzę i refleksję na ten temat.

Moray
Elginshire
Ilustracja
Ruiny katedry w Elgin
Flaga
flaga Moray
Państwo

 Wielka Brytania

Kraj

 Szkocja

Siedziba

Elgin

Powierzchnia

1234 km²

Populacja (1951)
• liczba ludności


48 218

Położenie na mapie Szkocji
Położenie na mapie
Strona internetowa

Moray (także Morayshire, Elginshire lub Elgin[a][1], gael. Moireibh[2]) – hrabstwo historyczne w północno-wschodniej Szkocji, z ośrodkiem administracyjnym w Elgin[3].

Hrabstwo położone było nad Morzem Północnym, na południowym wybrzeżu zatoki Moray Firth. Długość linii brzegowej wynosiła niecałe 50 km. Teren nizinny w części nadmorskiej, na południu górzysty (Grampiany). Głównymi rzekami przepływającymi przez jego teren były: Spey, Lossie(inne języki) i Findhorn. Hrabstwo graniczyło z Banffshire na wschodzie, Inverness-shire na południu i Nairnshire na zachodzie[4]. Do głównych ośrodków miejskich należały: Elgin, Findhorn(inne języki), Fochabers(inne języki), Forres i Lossiemouth[3].

Pod koniec XIX wieku gospodarka hrabstwa opierała się głównie na rolnictwie (uprawa pszenicy, owsa, ziemniaków i rzepy, hodowla zwierząt) i rybołówstwie. Na mniejszą skalę rozwinięte były: produkcja whisky, kamieniarstwo i szkutnictwo. Powierzchnia hrabstwa w 1887 roku wynosiła 1233 km², w 1951 roku – 1234 km² (1,6% terytorium Szkocji). Liczba ludności w 1887 roku – 43 788, w 1951 roku – 48 218 (0,9% całkowitej populacji Szkocji)[4][5].

Hrabstwo zlikwidowane zostało w wyniku reformy administracyjnej w 1974 roku, włączone do nowo utworzonego regionu Grampian(inne języki). Od 1996 roku istnieje jednostka administracyjna (council area) Moray, obejmująca większą część historycznego hrabstwa Moray (pozostała część znajduje się w granicach jednostki Highland), a także większą część sąsiedniego Banffshire[6][3].

Uwagi

  1. Moray było oficjalną nazwą hrabstwa wprowadzoną na początku lat 20. XX wieku, zastępując Elginshire. Obie nazwy (oraz ich warianty: Morayshire, Elgin) funkcjonowały równolegle zarówno przed, jak i po tej zmianie, również w oficjalnych publikacjach[7][1]. Nazwa Moray wywodzi się od średniowiecznego królestwa Moray[8].

Przypisy

  1. a b Place names. A vision of Britain through time. . (ang.).
  2. Moray. Ainmean-Àite na h-Alba. . (ang.).
  3. a b c Old County of Moray. Gazetteer for Scotland. . (ang.).
  4. a b Renfrewshire. A vision of Britain through time. . (ang.).
  5. 1951 Census: Scotland: County Report: Table 1. A vision of Britain through time. . (ang.).
  6. Boundaries viewer. National Library of Scotland. . (ang.).
  7. Scottish Counties and Parishes: their history and boundaries on maps. National Library of Scotland. . (ang.).
  8. John Cannon: The Oxford Companion to British History. Oxford University Press, 2002, s. 653. ISBN 978-0-19-860872-1. (ang.).