Monanthotaxis caffra

W dzisiejszym świecie Monanthotaxis caffra staje się coraz bardziej istotny. Niezależnie od tego, czy na poziomie osobistym, zawodowym czy społecznym, Monanthotaxis caffra stał się tematem wspólnego zainteresowania wielu różnych osób. Wpływ Monanthotaxis caffra jest niezaprzeczalny, ponieważ wpływa na tak różnorodne aspekty, jak gospodarka, technologia, zdrowie, relacje międzyludzkie, a nawet środowisko. Z tego powodu niezbędna jest dogłębna analiza zjawiska Monanthotaxis caffra, jego implikacji i możliwych konsekwencji w perspektywie krótko- i długoterminowej. W tym artykule szczegółowo zbadamy wszystkie aspekty związane z Monanthotaxis caffra, aby zapewnić wszechstronną i wzbogacającą wizję na ten temat, który tak bardzo nas interesuje.

Monanthotaxis caffra
Ilustracja
Owoce
Systematyka[1][2]
Domena

eukarionty

Królestwo

rośliny

Podkrólestwo

rośliny zielone

Nadgromada

rośliny telomowe

Gromada

rośliny naczyniowe

Podgromada

rośliny nasienne

Nadklasa

okrytonasienne

Klasa

Magnoliopsida

Nadrząd

magnoliopodobne

Rząd

magnoliowce

Rodzina

flaszowcowate

Rodzaj

Monanthotaxis

Gatunek

Monanthotaxis caffra

Nazwa systematyczna
Monanthotaxis caffra Verdc.
Kew Bull. 25(1): 25 (1971)[3]
Synonimy
  • Popowia caffra Benth.[4]
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[5]

Monanthotaxis caffra Verdc. – gatunek rośliny z rodziny flaszowcowatych (Annonaceae Juss.). Występuje naturalnie we wschodniej części Republiki Południowej Afryki[6], w Suazi[7] oraz w południowym Mozambiku[3][8].

Morfologia

Liście gatunku
Pokrój
Małe drzewo, krzew lub liany[6] dorastające do 2 m wysokości[9]. Kora ma barwę od szarej do brązowej. Młode pędy są owłosione[6].
Liście
Naprzemianległe[7]. Mają kształt od podłużnego do lancetowatego. Mierzą 10 cm długości oraz 4 cm szerokości[6]. Są błyszczące, ciemnozielone[9], aromatyczne, czasami lekko owłosione od spodu. Nasada liścia jest zaokrąglona. Blaszka liściowa jest całobrzega o zaokrąglonym wierzchołku. Liście są osadzone na krótkim ogonku liściowym[6].
Kwiaty
Są regularne, obupłciowe, pojedyncze lub zebrane w małe pęczki. Rozwijają się w kątach pędów lub naprzeciwlegle do liści. Mierzą 15 mm średnicy. Mają 3 rozpostarte działki kielicha. Płatków jest 6, ułożonych w dwóch okółkach. Mają barwę od żółtawej do zielonokremowej. Kwiaty mają liczne pręciki[6] oraz kilka owocolistków[7].
Owoce
Mają jajowaty kształt, zebrane po 3–8 w owoc zbiorowy. Osiągają 8 mm długości i 6 mm szerokości. Początkowo mają żółtą barwę, później przebarwiają się na czerwono[6]. Każdy zawiera po jednym nasionie[7].

Biologia i ekologia

Monanthotaxis caffra rośnie na wybrzeżu, w wiecznie zielonych lasach i zaroślach. Kwitnie od lutego do marca[6] (według innych źródeł kwitnie od grudnia do marca[9]), natomiast owoce dojrzewają od maja do września[6].

Zastosowanie

Wysuszone i skruszone korzenie są palone przez lokalne społeczności (mają działanie narkotyczne). Ponadto w medycynie ludowej miały zastosowanie w leczeniu chorób wenerycznych, zapobieganiu histerii i do odrobaczania. Według lokalnych wierzeń drzewa tego gatunku mają magiczne właściwości, chroniące ludzi przed koszmarami[6][10]. Owoce są jadalne – są często spożywane przez ptaki[9].

Przypisy

  1. Michael A. Ruggiero i inni, A Higher Level Classification of All Living Organisms, „PLOS One”, 10 (4), 2015, art. nr e0119248, DOI10.1371/journal.pone.0119248, PMID25923521, PMCIDPMC4418965 (ang.).
  2. Peter F. Stevens, Angiosperm Phylogeny Website, Missouri Botanical Garden, 2001– (ang.).
  3. a b Monanthotaxis caffra (Sond.) Verdc.. African Plant Database. . (ang.).
  4. Monanthotaxis caffra Verdc.. The Plant List. . (ang.).
  5. Monanthotaxis caffra, The IUCN Red List of Threatened Species (ang.).
  6. a b c d e f g h i j Monanthotaxis caffra. Plantes & botanique. . (fr.).
  7. a b c d Monanthotaxis caffra (Sond.) Verdc.. Swaziland's Flora Database. . (ang.).
  8. Monanthotaxis caffra – Maps. Encyclopedia of Life. . (ang.).
  9. a b c d Monanthotaxis caffra (Dwaba-berry). The Gardener. . (ang.).
  10. Umberto Quattrocchi: CRC World Dictionary of Medicinal and Poisonous Plants: Common Names, Scientific Names, Eponyms, Synonyms, and Etymology (5 Volume Set). CRC Press, 2012, s. 2541. ISBN 978-1-4200-8044-5. (ang.).