Mojżesz (rzeźba)

Problem Mojżesz (rzeźba) to problem, który ostatnio przykuł uwagę wielu osób. Dzięki swojemu znaczeniu w różnych obszarach, Mojżesz (rzeźba) stał się punktem zainteresowania i dyskusji w dzisiejszym społeczeństwie. Niezależnie od tego, czy ze względu na jego wpływ na życie codzienne, wpływ na kulturę popularną, czy też znaczenie w rozwoju technologicznym, Mojżesz (rzeźba) stał się stałym tematem rozmów. W tym artykule zbadamy różne aspekty związane z Mojżesz (rzeźba), od jego pochodzenia po możliwe konsekwencje w przyszłości.

Mojżesz
Ilustracja
Autor

Michał Anioł

Data powstania

15131516

Medium

marmur

Wymiary

235 cm

Miejsce przechowywania
Miejscowość

Rzym

Lokalizacja

bazylika św. Piotra w Okowach

Mojżesz (wł. Mosè [moˈzɛ]) – marmurowa rzeźba renesansowego artysty Michała Anioła, przewidziana jako część nieukończonego nagrobka przyściennego Juliusza II. Powstawała w latach 1513–1516. Obecnie znajduje się w bazylice św. Piotra w Okowach w Rzymie.

Posąg został wykonany jako realizacja drugiego projektu nagrobka. Przedstawia biblijną postać Mojżesza z rogami, co prawdopodobnie wynikało z błędnego tłumaczenia Pisma Świętego, a dokładniej łacińskiego przekładu Hieronima ze Strydonu. Była to jedna z sześciu postaci mających wieńczyć grób.

Pierwotnie nagrobek wraz z rzeźbą Mojżesza miał się znaleźć w bazylice św. Piotra na Watykanie.

Wierna kopia dzieła znajduje się w Sali Kolumnowej Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego.

Zobacz też

Bibliografia

  • Monica Girardi, Jadwiga Walkowska (tłumacz): Michał Anioł. Warszawa: Rzeczpospolita : HPS, 2006, s. 52,53. ISBN 83-60529-24-8.

Linki zewnętrzne

  • Moses (ang.) na stronie Web Gallery od Art