W następnym artykule zbadamy wpływ Mirosław Chojecki na współczesne społeczeństwo. Mirosław Chojecki był przez lata tematem zainteresowania i debaty, wywołując sprzeczne opinie wśród ekspertów i ogółu społeczeństwa. Ta postać/osoba/temat pozostawiła niezatarty ślad w kulturze popularnej, polityce, ekonomii i wielu innych aspektach współczesnego społeczeństwa. Poprzez szczegółową analizę postaramy się rzucić światło na wpływ Mirosław Chojecki w różnych obszarach, a także zbadać jego znaczenie w obecnym kontekście. Omówione zostaną różne perspektywy i przedstawione argumenty zachęcające do refleksji i debaty na ten temat.
![]() Mirosław Chojecki (2011) | |
Data i miejsce urodzenia |
1 września 1949 |
---|---|
Zawód, zajęcie |
chemik, wydawca, producent filmowy |
Odznaczenia | |
![]() ![]() ![]() ![]() |
Mirosław Jerzy Chojecki (ur. 1 września 1949 w Warszawie) – polski wydawca i producent filmowy, działacz opozycji w PRL. Kawaler Orderu Orła Białego.
Syn Marii Stypułkowskiej-Chojeckiej, uczestniczki zamachu na Franza Kutscherę i powstania warszawskiego.
W trakcie wydarzeń marcowych w 1968 uczestniczył w strajku studentów na Politechnice Warszawskiej, za co został usunięty z uczelni. Od 1967 do 1972 należał do Zrzeszenia Studentów Polskich. W 1974 ukończył studia na Wydziale Chemii Uniwersytetu Warszawskiego. Pracował w Instytucie Badań Jądrowych.
Należał do organizatorów pomocy dla represjonowanych robotników biorących udział w wydarzeniach czerwcowych w 1976. W tym samym roku znalazł się wśród organizatorów Komitetu Obrony Robotników. Zajął się niezależną działalnością wydawniczą, odpowiadał za powielanie Komunikatu „KOR” i Biuletynu Informacyjnego „KOR”. We wrześniu 1977 stworzył Niezależną Oficynę Wydawniczą „NOWa”, największe działające poza cenzurą wydawnictwo.
W marcu 1980 został tymczasowo aresztowany, prowadził głodówkę protestacyjną. W maju tego samego roku m.in. w jego obronie protest podjęła grupa opozycjonistów w kościele św. Krzysztofa w Podkowie Leśnej. Po procesie został skazany na karę 1,5 roku pozbawienia wolności więzienia z warunkowym zawieszeniem jej wykonania[1].
W trakcie wydarzeń sierpniowych w 1980 organizował druk publikacji drugiego obiegu. Został ponownie zatrzymany, zwolniono go po podpisaniu porozumień sierpniowych, przywrócono go też do pracy w IBJ. W tym samym roku został członkiem „Solidarności”.
W październiku 1981 wyjechał za granicę, gdzie zastało go wprowadzenie stanu wojennego. Pozostał na emigracji w Paryżu, wydawał m.in. miesięcznik „Kontakt”, produkował filmy poświęcone najnowszej historii Polski i organizował pomoc sprzętową dla podziemia w Polsce. Współpracował m.in. z Jerzym Giedroyciem.
Do kraju wrócił w 1990. Współtworzył pierwszą komercyjną stację telewizyjną NTW[2], założył też Grupę Filmową „Kontakt”. Był m.in. doradcą ministra kultury.
Zainicjował powstanie Stowarzyszenia Wolnego Słowa, został prezesem honorowym tej organizacji[3]. W 2005 był członkiem honorowego komitetu Donalda Tuska w trakcie kampanii prezydenckiej[4]. W listopadzie 2024 wszedł w skład komitetu wspierającego kandydaturę Karola Nawrockiego na prezydenta RP w wyborach w 2025[5].
W 2022 prezydent Andrzej Duda odznaczył go Orderem Orła Białego[6][7]. W 2006 został przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski[8].
Otrzymał także Srebrny (2005) i Złoty (2022) Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”[9]. W 1984 wyróżniony Nagrodą Przyjaźni i Współpracy[10].