Miriam Hyde

Wygląd przypnij ukryj Miriam Hyde
Data i miejsce urodzenia

15 stycznia 1913
Adelaide

Data śmierci

11 stycznia 2005

Instrumenty

fortepian

Gatunki

muzyka kameralna

Zawód

pianistka
kompozytorka

Odznaczenia
Kawaler Orderu Imperium Brytyjskiego od 1936 (cywilny) Order Australii (cywilny)

Miriam Hyde (ur. 15 stycznia 1913 w Adelajdzie, 11 stycznia 2005) – australijska kompozytorka, pianistka, poetka; pedagog muzyczny.

Życiorys

W dorobku kompozytorskim miała utwory na fortepian i inne instrumenty, także utwory na orkiestrę oraz piosenki. Występowała jako pianistka ze znanymi dyrygentami, takimi jak Malcolm Sargent, Bernard Heinze czy Geoffrey Simon. Wykształcenie muzyczne zdobyła w konserwatorium w Adelaide oraz Royal College of Music w Londynie. Obok aktywnej działalności kompozytorskiej i koncertowej nagrała wiele płyt oraz przez lata była pedagogiem muzycznym w Sydney

Cieszyła się dużym uznaniem w Australii, m.in. uroczystymi koncertami obchodzono jej 90. urodziny. Otrzymała Order Imperium Brytyjskiego (1961), Order Australii (1991), a także doktorat honorowy Macquarie University w Sydney. Była laureatką nagród kompozytorskich. Jej utwór Happy Occasion Uverture zainaugurował w 1957 działalność Australijskiej Orkiestry Młodzieżowej w Sydney. W 1992 otrzymała australijski tytuł "Kobiety Roku". Rok wcześniej opublikowała autobiografię Complete Accord.

Kontrola autorytatywna (osoba):Encyklopedie internetowe: