Minikomputer

W tym artykule szczegółowo zbadamy temat Minikomputer, który w ostatnich latach był przedmiotem wielu debat i zainteresowań. Od jego początków po wpływ na dzisiejsze społeczeństwo, poprzez różne jego przejawy, ten artykuł przedstawi pełną i szczegółową wizję Minikomputer. W kolejnych wierszach przeanalizujemy jego implikacje i konsekwencje, a także opinie ekspertów w tej dziedzinie. Nie ma znaczenia, czy jesteś ekspertem w dziedzinie Minikomputer, czy po prostu chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, ten artykuł dostarczy Ci cennych informacji i wzbogacających perspektyw.

PDP-11, Minikomputer DEC PDP-11/40
MERA 302, Automat obrachunkowy

Minikomputer – powstały pod koniec lat 50. XX wieku odpowiednik komputera osobistego wykonany na tranzystorach lub układach scalonych małej (SSI) i średniej (MSI) skali integracji. Często był wykonywany jako komputer specjalizowany np. automat obrachunkowy, analizator widma. Wyróżniał się prostą obsługą, niewielkimi wymiarami, modułową budową i nie wymagał klimatyzacji. Początkowo jednostanowiskowy, w miarę wzrostu mocy obliczeniowej przejmował rolę mniejszych maszyn mainframe.

W 1970 roku New York Times dokonał analizy rynku, w której sugerował definicję minikomputera jako maszyny kosztującej poniżej 25 000 dolarów, posiadającej urządzenie wejścia-wyjścia takie jak dalekopis oraz minimum 4 tysiące słów pamięci operacyjnej, która umożliwia uruchamianie programów napisanych w językach wysokiego poziomu, takich jak FORTRAN i BASIC[1].

Kiedy w 1971 r. pojawił się układ Intel 4004, pojęcie „minikomputer” zmieniło znaczenie. Tym mianem zaczęto określać urządzenia będące w środkowym zakresie dostarczanej mocy obliczeniowej, czyli między najmniejszymi komputerami klasy mainframe a mikrokomputerami. Współcześnie termin ten jest już rzadko stosowany, został on zastąpiony przez określenie „komputer klasy średniej” (ang. midrange computer), do których można zaliczyć wyższej klasy maszyny SPARC, Power Architecture i systemy bazujące na procesorach Itanium, budowanych przez firmy odpowiednio Oracle, IBM i Hewlett-Packard.

Za pierwszy minikomputer uważa się PDP-1 z 1959 roku. W Polsce pierwszym (niezrealizowanym) projektem minikomputera był ZAM-11 z 1961 roku.

Do rozpowszechnionych maszyn tego typu należały:

Dziedzictwo

W XXI wieku minikomputery są kategorią historyczną, a ich historia miała znaczący wpływ na rozwój informatyki. Komputer osobisty posiada cechy, które pierwotnie rozwijano w minikomputerach, zaś popularne systemy operacyjne pochodzą z minikomputerów bezpośrednio, np. Unix, pierwotnie napisany dla minikomputera PDP, albo pośrednio, np. Microsoft Windows NT, nawiązujący do rozwiązań technicznych systemu VMS.

Polskie minikomputery

Zobacz też

Przypisy

  1. William D. Smith. Maxi Computers Face Mini Conflict: Mini Trend Reaching Computers. „New York Times”, 1970-04-05.