Mindanao

W tym artykule poznamy fascynujący świat Mindanao. Od początków po wpływ na dzisiejsze społeczeństwo, Mindanao był przez lata przedmiotem niezliczonych badań i debat. W miarę postępów w tej dogłębnej analizie odkryjemy wiele aspektów, które przyczyniły się do znaczenia Mindanao w różnych sferach, czy to w kulturze popularnej, nauce, polityce czy jakiejkolwiek innej sferze życia codziennego. Bez wątpienia Mindanao reprezentuje bardzo istotny temat, który zasługuje na zbadanie z różnych perspektyw, aby zrozumieć jego prawdziwy zakres i znaczenie we współczesnym świecie.

Mindanao
ilustracja
Kontynent

Azja

Państwo

 Filipiny

Akwen

Morze Filipińskie
Morze Celebes, Morze Sulu

Archipelag

Archipelag Filipiński

Powierzchnia

94 631 km²

Populacja (2000)
• liczba ludności
• gęstość


16 825 000
178 os./km²

Położenie na mapie Filipin
Mapa konturowa Filipin, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Mindanao”
Ziemia8°N 125°E/8,000000 125,000000

Mindanao – druga co do wielkości wyspa Filipin, ustępuje jedynie wyspie Luzon. Położona w południowej części archipelagu. Dobrze rozwinięta linia brzegowa[1] z licznymi półwyspami i zatokami. Na wyspie panuje klimat równikowy wybitnie wilgotny[1]. Wnętrze wyspy jest górzyste z najwyższym szczytem Filipin, wulkanem Apo (2965 m n.p.m.)[1]. Na Mindanao znajdują się lasy równikowe oraz dobrze rozwinięta sieć rzeczna[1].

Ludność wyspy zajmuje się rybołówstwem, uprawą ryżu, kukurydzy, banana manilskiego, palmy kokosowej, ananasów, kawy, herbaty i tytoniu oraz wydobyciem rud chromu, niklu, miedzi i żelaza[1].

Przypisy