W dzisiejszym artykule szczegółowo zbadamy temat Mildred Cohn, temat, który przykuł uwagę badaczy, filozofów, naukowców i ogółu społeczeństwa. Mildred Cohn jest przedmiotem debat i badań od wieków, a jego znaczenie we współczesnym społeczeństwie jest niezaprzeczalne. Od wpływu na technologię i naukę po wpływ na kulturę i sztukę, Mildred Cohn okazał się zjawiskiem wieloaspektowym, które zasługuje na naszą uwagę. W tym artykule przeanalizujemy różne aspekty Mildred Cohn, badając jego pochodzenie, ewolucję w czasie i jego wpływ na współczesny świat. Przygotuj się na fascynującą podróż przez zawiłości Mildred Cohn!
![]() Zdjęcie zrobione podczas rozdania nagród Heritage Day 2005 | |
Data i miejsce urodzenia |
12 lipca 1913 |
---|---|
Data i miejsce śmierci |
12 października 2009 |
Zawód, zajęcie |
chemik, naukowiec |
Odznaczenia | |
Medal Garvana-Olina, Elliott Cresson Medal, National Medal of Science |
Mildred Cohn (ur. 12 lipca 1913 w Nowym Jorku, zm. 12 października 2009 w Filadelfii) – amerykańska biochemiczka, która pogłębiła zrozumienie procesów biochemicznych poprzez badanie reakcji chemicznych w komórkach zwierzęcych. Była pionierką w wykorzystaniu magnetycznego rezonansu jądrowego do badania reakcji enzymatycznych, szczególnie w trójfosforanie adenozyny (ATP)[1][2].
Otrzymała najwyższą w kraju nagrodę naukową, National Medal of Science w 1982 r. i została wprowadzona do National Women’s Hall of Fame[3].
Rodzice Cohn, Isidore Cohn i Bertha Klein Cohn byli Żydami. Jej ojciec był rabinem. Wyjechali z Rosji do Stanów Zjednoczonych około 1907 roku. Mildred Cohn urodziła się 12 lipca 1913 roku na Bronksie, gdzie jej rodzina mieszkała w mieszkaniu. Kiedy Mildred miała 13 lat, jej ojciec przeniósł rodzinę do spółdzielni posługującej się językiem jidysz, Heim Gesellschaft, która kładła duży nacisk na edukację, sztukę, sprawiedliwość społeczną i zachowanie kultury jidysz[4].
Cohn ukończyła szkołę średnią w wieku 14 lat. Uczęszczała następnie do Hunter College, które było zarówno bezpłatne, jak i otwarte dla wszystkich wykwalifikowanych kobiet, niezależnie od rasy, religii czy pochodzenia etnicznego. Otrzymała dyplom licencjata z wyróżnieniem w 1931 roku[5][6].
Udało jej się pozwolić sobie na jeden rok na Uniwersytecie Columbia, ale nie kwalifikowała się do asystentury, ponieważ była kobietą[6]. Po uzyskaniu tytułu magistra w 1932 r. przez dwa lata pracowała w National Advisory Committee for Aeronautics[5]. Chociaż miała wspierającego przełożonego, była jedyną kobietą spośród 70 mężczyzn i została poinformowana, że nigdy nie zostanie awansowana[6].
Wróciła do Kolumbii, gdzie studiowała pod kierunkiem Harolda Ureya, który właśnie zdobył Nagrodę Nobla[7]. Początkowo Cohn pracował nad badaniem różnych izotopów węgla. Jednak zawiódł ją sprzęt i nie mogła dokończyć tego projektu. Później napisała rozprawę na temat izotopów tlenu i uzyskała tytuł doktora chemii fizycznej w 1938 roku[8].
Dzięki rekomendacji Ureya, Cohn uzyskała stanowisko pracownika naukowego w laboratorium Vincenta du Vigneaud na Washington University in St. Louis. Tam prowadziła studia podoktoranckie dotyczące metabolizmu siarki i aminokwasów przy użyciu radioaktywnych izotopów siarki. Cohn była pionierem w stosowaniu znaczników izotopowych do badania metabolizmu związków zawierających siarkę[9]. Kiedy du Vigneaud przeniósł swoje laboratorium do Uniwersytetu Cornella w Nowym Jorku, Cohn i jej nowy mąż, fizyk Henry Primakoff, również się tam przenieśli[6][10].
W 1946 roku Henry Primakoff otrzymał propozycję pracy na wydziale Washington University in St. Louis. Cohn była w stanie uzyskać stanowisko badawcze u Carla i Gerty Cori w ich laboratorium biochemicznym[10]. Tam mogła wybrać własne tematy badawcze. Użyła magnetycznego rezonansu jądrowego do zbadania reakcji fosforu z ATP, ujawniając istotne informacje na temat biochemii ATP, w tym budowy ATP, fosforylacji oksydacyjnej i roli jonów dwuwartościowych w enzymatycznej konwersji ATP i ADP[11].
W 1958 roku awansowała ze stanowiska współpracownika na profesora nadzwyczajnego. W 1960 roku Cohn i jej mąż dołączyli do University of Pennsylvania. Mildred została mianowana profesorem nadzwyczajnym Biofizyki i Biochemii Fizycznej, a w następnym roku została profesorem zwyczajnym. W 1964 roku została pierwszą kobietą, która otrzymała nagrodę Lifetime Career Award przyznaną przez American Heart Association. W 1971 roku została wybrana do National Academy of Sciences. W 1982 roku przeszła na emeryturę. W 1984 roku Cohn otrzymała nagrodę Golden Plate od Academy of Achievement[2][6][10][12][13].