Michael Shrieve

Dziś Michael Shrieve jest tematem cieszącym się dużym zainteresowaniem i znaczeniem we współczesnym społeczeństwie. Jego wpływ można zobaczyć w naszym codziennym życiu, od sposobu, w jaki się komunikujemy, po sposób, w jaki wykonujemy codzienne czynności. Michael Shrieve poruszył wyobraźnię ludzi w każdym wieku, o różnym pochodzeniu i o różnym pochodzeniu, wywołując intensywną debatę w różnych obszarach. W tym artykule dokładnie zbadamy wpływ Michael Shrieve na nasze życie, analizując jego znaczenie, korzyści i wyzwania, a także różne punkty widzenia wokół tego tak aktualnego dzisiaj tematu.

Michael Shrieve
Ilustracja
Michael Shrieve (2016)
Pseudonim

Maitreya Michael Shrieve, Mike Shrieve[1]

Data i miejsce urodzenia

6 lipca 1949
San Francisco

Instrumenty

perkusja

Gatunki

rock, muzyka elektroniczna

Zawód

muzyk, kompozytor, producent muzyczny

Aktywność

od 1965

Powiązania

Santana, Go, Klaus Schulze

Strona internetowa

Michael Shrieve (ur. 6 lipca 1949 w San Francisco) – amerykański muzyk, kompozytor i producent muzyczny, członek kilku zespołów muzycznych, w tym Santana i Go. Znany ze współpracy z takimi artystami jak: Klaus Schulze, The Rolling Stones, Mick Jagger i inni.

W 1998 roku wprowadzony (jako członek zespołu Santana) do Rock and Roll Hall of Fame.

W 2011 roku głosami czytelników magazynu Rolling Stone wybrany jako jeden z najlepszych perkusistów wszech czasów (10. miejsce).

Życiorys i kariera muzyczna

Santana (1969–1974)

Zespół Santana w 1971. Shrieve siedzi, drugi od lewej

Michael Shrieve urodził się 6 lipca 1949 roku w San Francisco[1]. Dorastał po wschodniej stronie Zatoki San Francisco, grając w zespole lokalnego klubu. San Francisco było centrum rozwijającej się sceny rockowej, na której występowali między innymi Carlos Santana, Jefferson Airplane i Sly and the Family Stone. Kiedy miał 16 lat, spotkał menedżera Santany, Stana Marcuma, i basistę Davida Browna na jam session w klubie Fillmore Auditorium. Jego gra zrobiła wrażenie na menedżerze. Kilka lat później Shrieve spotkał pozostałych członków zespołu Santana w studiu nagraniowym i został zaproszony na jam session, po którym zaproponowano mu członkostwo w zespole. Muzyka Santany była mieszanką hard rocka, muzyki afrykańskiej, latynoamerykańskiej i funkowej[2].

16 sierpnia 1969 roku, krótko po swoich 20. urodzinach Shrieve wystąpił z zespołem na Festiwalu w Woodstock[2]. Był drugim najmłodszym muzykiem na scenie podczas całego trzydniowego koncertu[3]. Wykonał solo perkusyjne w instrumentalnym utworze „Soul Sacrifice”, siódmym z ośmiu utworów, które wówczas zagrał zespół[2]. Kiedy reżyser Michael Wadleigh montował nakręcony wówczas film dokumentalny Woodstock wybrał, jako najciekawszy fragment występu Santany, właśnie przedłużony jam „Soul Sacrifice” z udziałem sekcji perkusyjnej, który tworzyli, obok Shrievego, perkusjoniści grupy, Michael Carabello i José „Chepito” Areas. Shrieve, który w przeciwieństwie do nich nie był Latynosem, w wywiadzie z września 2016 roku stwierdził: „Miałem książkę, z której trochę ćwiczyłem, bardzo podstawowy podręcznik rytmów latynoskich autorstwa niejakiego Teda Reeda, ale nie miałem żadnego doświadczenia i słychać to w muzyce, ponieważ gram tak nieautentycznie. Starałem się po prostu dopasować do nich w taki sposób, aby czuć się dobrze. Nawet gdy gramy latynoskie rytmy, zawsze swinguję na talerzach jak perkusista jazzowy. Jest więc inaczej niż w przypadku perkusisty latynoskiego i z perspektywy czasu to właśnie stworzyło brzmienie naszej sekcji rytmicznej”[3].

Wkrótce po tym został wydany pierwszy album zespołu, zatytułowany jego nazwą, zawierający również solo perkusyjne „Soul Sacrifice”[4]. Album doszedł do 4. miejsca na liście Billboard 200[5].

Shrieve zrealizował z Santaną kolejnych sześć albumów: Abraxas (1970) , Santana III (1971) (oba zajęły 1. miejsce na liście Billboard 200[5]), Caravanserai (1972), Welcome (1973), Borboletta (1974) i album koncertowy Lotus w 1974 roku. Był współautorem czterech utworów na Caravanserai, a także współproducentem tego albumu[4]. Po odejściu z grupy założył z gitarzystą rockowym Patem Thrallem zespół Automatic Man, ktory nie odniosl jednak znaczącego sukcesu komercyjnego[6].

Go (1976–1977)

W 1976 roku przystąpił do projektu Go japońskiego kompozytora Stomu Yamashity. Poza nim i założycielem skład zespołu tworzyli: Steve Winwood (śpiew, instrumenty klawiszowe), Al Di Meola (gitara) i Klaus Schulze (syntezatory), Z zespołem tym realizował kilka albumów: Go (1976), koncertowy Go Live from Paris (z tego samego roku) i Go Too (1977)[7]. Podczas koncertu Go w Paryżu Shrieve miał okazję improwizować z Klausem Schulzem. Po zakończeniu wspólnej sesji Schulze zaproponował mu współpracę w realizacji swoich płyt. Shrieve przyjął ofertę uczestnicząc w nagrywaniu płyt: Time Actor 1979, Tonwelle (1981, obu wydanych pod pseudonimem Wahnfried) oraz Trancefer (1981) i Audentity (1983)[8].

Późniejsza kariera

Przez większość lat 80. Shrieve mieszkał w Nowym Jorku, gdzie poznał swoją żonę, pochodzącą z Seattle. Kiedy urodził się ich pierwszy syn, Sam, przeprowadzili się do północnego Seattle. Siedem lat później urodził im się drugi syn, Cooper. Później rozwiedli się, ale Shrieve pozostał w Seattle, by być blisko swoich synów[2].

W 1997 roku dołączył do byłych muzyków Santany, Neala Schona, Gregga Rolie, José „Chepito” Areasa, Alphonso Johnsona i Michaela Carabello, aby nagrać album Abraxas Pool[4].

Od 1990 roku uczestniczył w festiwalu Bumbershoot w Seattle jako gospodarz, wykonawca i kurator popularnego programu Bumberdrum, w którym uczestniczyło wielu perkusistów. Był dyrektorem muzycznym pokazu przedmeczowego meczu gwiazd Major League Baseball w 2001 roku, którego gospodarzem byli Seattle Mariners; w pokazie wzięło udział ponad 80 perkusistów i tancerzy reprezentujących wiele krajów[9].

W kwietniu 2010 roku grał w jazz-rockowym zespole Spellbinder[4].

W 2013 roku wszedł razem z klawiszowcem Greggiem Roliem, gitarzystą Nealem Schonem i perkusjonistą Michaelem Carabello w skład reaktywowanego zespołu Santana, który przystąpił do nagrywania albumu Santana IV, wydanego w maju 2016 roku[10].

W maju 2024 roku wydał nakładem wytwórni 7D Media album Drums of Compassion, zrealizowany z udziałem takich muzyków jak: Babatunde Olatunji, Jack DeJohnette, Zakir Hussain, Airto Moreira i Trey Gunn (założyciel wytwórni). Album został pomyślany jako świadectwo artystycznej kariery Shrieve’a, obejmującej ponad pięćdziesiąt lat jego muzycznych poszukiwań i współpracy z niektórymi z najbardziej cenionych nazwisk w przemyśle muzycznym[11].

Muzyka filmowa

Skomponował również muzykę do kilku filmów i programów telewizyjnych. Współpracował z reżyserem Paulem Mazurskym przy realizacji filmu The Tempest, skomponował muzykę do filmu Widok z sypialni w reżyserii Curtisa Hansona, a także do innych filmów i programów telewizyjnych[9].

Współpraca

Nagrywał z takimi wykonawcami jak: Mick Jagger i Rolling Stones, George Harrison, Pete Townshend, Steve Winwood, Andy Summers, Mark Isham, John Mclaughlin, Stomu Yamashita, Klaus Schulze, Freddie Hubbard, Jaco Pastorius, Wayne Horvitz, Bill Frisell, Zakir Hussain, Airto Moreira i Amon Tobin[9].

Wyróżnienia

W 1998 roku wprowadzony (jako członek zespołu Santana) do Rock and Roll Hall of Fame[12].

W 2005 roku otrzymał doroczną nagrodę Guitar Center – Lifetime Achievement Award[9].

W 2011 roku głosami czytelników magazynu Rolling Stone został wybrany jako jeden z najlepszych perkusistów wszech czasów (10. miejsce)[13].

Dyskografia

Lista według AllMusic[1]:

  • Transfer Station Blue (1984)
  • In Suspect Terrain (1984)
  • Through the Fire (1984, jako zespół Hagar Schon Aaronson Shrieve)
  • Stiletto (1989)
  • The Leaving Time (1989)
  • The Big Picture (1989)
  • Two Doors (1996)
  • Fascination (2021)
  • Drums of Compassion (2024)

Przypisy

  1. a b c Linda Kohanov: Michael Shrieve. AllMusic. . (ang.).
  2. a b c d Hugo Kugiya: Legendary Woodstock drummer Michael Shrieve now plays in Fremont. seattletimes.com. . (ang.).
  3. a b Jim Sullivan: Interview: Santana’s Michael Shrieve on Playing Woodstock at 20. bestclassicbands.com. . (ang.).
  4. a b c d Bob Henrit: Michael Shrieve. mikedolbear.com. . (ang.).
  5. a b Billboard: Chart History Santana Billboard 200. Billboard.com. . (ang.).
  6. Stomu Yamashta: Michael Shrieve: Original Santana drummer. ultimatesantana.com. . (ang.).
  7. Jazz Matters: Stomu Yamashta: The Visionary Behind Go and the Intersection of Jazz, Rock, and World Music. jazzmattersuk.com. . (ang.).
  8. Klaus Schulze – Trancefer. mig-music.de. . (ang.).
  9. a b c d All About Jazz: Michael Shrieve. All About Jazz. . (ang.).
  10. Bruce Henne ( Classic Rock ): Santana reveal reunion origins. Classic Rock. . (ang.).
  11. Michael Shrieve – Drums of Compassion. 7dmedia.com. . (ang.).
  12. Santana. rockhall.com. . (ang.).
  13. Rolling Stone: Rolling Stone Readers Pick Best Drummers of All Time. Rolling Stone. . (ang.).

Linki zewnętrzne