W tym artykule zagłębimy się w fascynujący świat Międzynarodowy Komitet Miar i Wag. Od jego początków po wpływ na dzisiejsze społeczeństwo – zbadamy każdy aspekt Międzynarodowy Komitet Miar i Wag, aby zrozumieć jego znaczenie w różnych obszarach. Poprzez szczegółową i rygorystyczną analizę staramy się rozwikłać wszystkie aspekty Międzynarodowy Komitet Miar i Wag, aby zapewnić wszechstronną wizję, która pozwoli czytelnikowi dokładnie zrozumieć ten temat. Od wpływu na kulturę popularną po wpływ na gospodarkę, poprzez implikacje polityczne i prawne, ten artykuł zagłębia się w ekscytującą podróż, która ma na celu odkrycie wszystkich aspektów Międzynarodowy Komitet Miar i Wag.
Międzynarodowy Komitet Miar (CIPM, fr. Comité International des Poids et Mesures) – powołana przez Generalną Konferencję Miar (GKM) grupa metrologów zarekomendowanych przez sygnatariuszy Konwencji Metrycznej.
CIPM składa się z osiemnastu członków. Jednym z nich jest zawsze przedstawiciel Francji, która jest depozytariuszem Konwencji Metrycznej. Członkowie Komitetu są autorytetami w dziedzinie metrologii w swoich krajach i reprezentują wszystkie regiony geograficzne.
Komitet zbierający się przynajmniej raz na dwa lata nadzoruje działalność Międzynarodowego Biura Miar i Wag, powołuje Komitety Doradcze, a także przygotowuje projekty uchwał Generalnej Konferencji Miar.
Gwarancję wzajemnego uznawania przez państwa wyników pomiarów i wzorcowań stanowi "Porozumienie o wzajemnym uznawaniu państwowych wzorców jednostek miar oraz świadectw wzorcowania i świadectw pomiarów wydawanych przez krajowe instytucje metrologiczne", tzw. MRA (ang. Mutual Recognition of national measurement standards and of calibration and measurement certificates issued by national metrology institutes) opracowane przez CIMP[1].
Porozumienie podpisane zostało w Paryżu 14 października 1999 roku.