W dzisiejszym świecie Mezangium zewnętrzne to temat, który przykuł uwagę milionów ludzi na całym świecie. Od czasu swojego pojawienia się Mezangium zewnętrzne wywołał wiele debat i wywarł wpływ na różne branże, zmieniając sposób, w jaki ludzie wchodzą w interakcje, konsumują informacje i wykonują codzienne czynności. W miarę ewolucji Mezangium zewnętrzne jego skutki stają się coraz bardziej widoczne w społeczeństwie, gospodarce i kulturze w ogóle. W tym artykule szczegółowo zbadamy różne aspekty Mezangium zewnętrzne i przeanalizujemy jego wpływ na dzisiejszy świat.
Mezangium zewnętrzne, inaczej mezangium zewnątrzkłębuszkowe[1] lub pozakłębuszkowe[2][3] – tkanka łączna należąca do mezangium, leżąca pomiędzy tętniczką doprowadzającą a odprowadzającą. Jest elementem aparatu przykłębuszkowego.
Komórki mezangium zewnętrznego są płaskie i wydłużone[1]. Charakteryzują się wydłużonymi, skierowanymi w stronę plamki gęstej jądrami komórkowymi[3]. Mezangiocyty posiadają liczne poprzeplatane ze sobą wypustki otoczone siatką (fr. lacis) utworzoną z materiału mezangialnego[1][3].
Funkcja komórek mezangium zewnętrznego nie jest do końca znana. Uważa się, że odpowiadają one za transdukcję informacji z plamki gęstej do mezangium wewnętrznego. Działanie to opisywane jest jako mechanizm sprzężenia zwrotnego kanalikowo-kłębuszkowego, w którym zmiana stężenia jonów sodu w kanaliku dystalnym wywołuje bezpośrednią regulację przepływu krwi w kłębuszku nerkowym[1]. Inną przypisywaną im funkcją jest przekaźnictwo informacji między komórkami plamki gęstej a komórkami przykłębuszkowymi[4]. Komórki te wykazują ponadto zdolność do fagocytozy[5]. Innym niewyjaśnionym zagadnieniem jest występowanie w komórkach mezangium zewnętrznego reniny[6].
Mezangiocyty zewnętrzne zwane są również: