Meristogenys

W tym artykule szczegółowo zbadamy Meristogenys i jego wpływ na różne aspekty naszego życia. Meristogenys to temat, który w ostatnich latach wzbudził duże zainteresowanie, a jego znaczenie znalazło odzwierciedlenie w licznych badaniach i opracowaniach. Od wpływu w sferze społecznej po znaczenie w dziedzinie technologii, Meristogenys odgrywa fundamentalną rolę, której nie możemy zignorować. W tym artykule omówimy, jak Meristogenys ewoluował na przestrzeni czasu i jak nadal kształtuje nasze dzisiejsze środowisko. Dodatkowo zbadamy etyczne i moralne implikacje, jakie niesie ze sobą Meristogenys, a także możliwe perspektywy na przyszłość, które otwierają się w miarę dalszego odkrywania tego zjawiska.

Meristogenys
Yang, 1991[1]
Ilustracja
M. orphnocnemis
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

płazy

Rząd

płazy bezogonowe

Rodzina

żabowate

Rodzaj

Meristogenys

Typ nomenklatoryczny

Hylarana jerboa Günther, 1872

Gatunki

13 gatunków – zobacz opis w tekście

Meristogenysrodzaj płazów bezogonowych z rodziny żabowatych (Ranidae).

Zasięg występowania

Rodzaj obejmuje gatunki występujące na Borneo (Indonezja i Malezja)[2].

Systematyka

Rodzaj zdefiniował w 1991 roku chiński herpetolog Yang Datong w artykule poświęconym systematyce opartej na filogenezie grupy żabowatych z południowo-wschodniej Azji i Wielkich Wysp Sundajskich, opublikowanym w sekcji zoologicznej czasopisma Fieldiana[1]. Gatunkiem typowym jest (oryginalne oznaczenie) Hylarana jerboa.

Etymologia

Meristogenys: gr. μεριστης meristēs ‘dokonujący podziału, rozdzielacz’, od μεριζω merizō ‘dzielić’; γενυς genus, γενυος genuos ‘szczęka, żuchwa’[1].

Podział systematyczny

Do rodzaju należą następujące gatunki[2]:

Przypisy

  1. a b c D. Yang. Phylogenetic systematics of the Amolops group of ranid frogs of southeastern Asia and the Greater Sunda Islands. „Fieldiana. Zoology”. New series. 63, s. 33, 1991. (ang.). 
  2. a b D. Frost: Meristogenys Yang, 1991. Amphibian Species of the World 6.2, an Online Reference . American Museum of Natural History. . (ang.).