W dzisiejszym świecie Medal im. Władysława Szafera to temat, który staje się coraz bardziej istotny i interesujący. Od samego początku Medal im. Władysława Szafera przyciągał uwagę ludzi, wywołując debaty, dyskusje i analizy w różnych obszarach. Niezależnie od tego, czy ze względu na wpływ na społeczeństwo, znaczenie historyczne, wpływ na kulturę popularną czy znaczenie w dziedzinie nauki, Medal im. Władysława Szafera to temat, który pozostawił niezatarty ślad w historii. W tym artykule dokładnie zbadamy wszystkie aspekty Medal im. Władysława Szafera, analizując jego wpływ i znaczenie w różnych kontekstach, a także jego ewolucję w czasie.
Medal im. Władysława Szafera – wyróżnienie ustanowione przez Polskie Towarzystwo Botaniczne dla upamiętnienia polskiego botanika profesora Władysława Szafera i uhonorowania tym medalem autorów wybitnych publikacji z zakresu botaniki.
Medal ten jest nadawany przez Polskie Towarzystwo Botaniczne w drodze uchwały podejmowanej przez Zarząd Główny Towarzystwa. Wniosek o wyróżnienie medalem składa do Zarządu specjalnie powołana, pięcioosobowa komisja, każdorazowo rozpatrująca prace opublikowane w ubiegłym roku kalendarzowym i zgłoszone do wyróżnienia medalem co najmniej przez dwu członków Polskiego Towarzystwa Botanicznego.
Liczba autorów odznaczanych w poszczególnych latach nie jest ograniczona regulaminem. W przypadku braku odpowiednio wybitnej pracy, medalu w danym roku się nie przyznaje.
Medal został ustanowiony w 1980, a przyznawany jest od 1989.
Medal ma kształt nierównomiernego owalu o średnicach 8,5 cm na 8 cm, wykonany jest z brązu. Na awersie umieszczono podobiznę prof. Władysława Szafera okoloną napisem: „Władysław Szafer 1886–1970”, a na rewersie wygrawerowano centralnie umieszczony dziewięćsił bezłodygowy (Carlina acaulis) otoczony napisem: „Societas Botanicorum Poloniae Pro Scientia”.