Mato Grosso (płaskowyż)

W tym artykule dokładnie zbadamy Mato Grosso (płaskowyż) i jego wpływ na dzisiejsze społeczeństwo. Mato Grosso (płaskowyż) to temat, który w ostatnich latach przykuł uwagę wielu ekspertów i naukowców, wywołując intensywną dyskusję i dając podstawę do licznych analiz i badań. Od długiego czasu Mato Grosso (płaskowyż) jest przedmiotem dyskusji w różnych obszarach, wpływając na wszystko, od polityki po ekonomię, w tym kulturę i technologię. W następnych akapitach zagłębimy się w różne aspekty Mato Grosso (płaskowyż), jego ewolucję w czasie i możliwe implikacje, jakie ma dzisiaj.

Mato Grosso (Chapada de Mato Grosso) – płaskowyż leżący w Brazylii, w północno-zachodniej części Wyżyny Brazylijskiej.

Zajmuje większą część stanu Mato Grosso; rozciąga się od stanu Goiás po Serra dos Parecis, leżące nieopodal granicy z Boliwią[1]. Wznosi się na wysokość 600–700 m n.p.m., opada wysokimi stopniami na południe ku bagnistej dolinie Pantanal. Pocięty rzekami, które dzielą płaskowyż na stoliwa zwane chapada. Na obrzeżu Mato Grosso miejscami występują silnie rozczłonkowane pasma górskie[2].

Płaskowyż pokrywają suche lasy kolczaste i sawanny. Wzdłuż rzek rosną lasy galeriowe. Występują złoża diamentów[2]. W XVII wieku obszar zasiedlali koloniści szukający tu, prócz diamentów, złota; obecnie większe znaczenia od wydobycia surowców ma na Mato Grosso wypas bydła. Wyżynę przecina kilka autostrad. Głównym miastem jest Cuiabá[1].

Przypisy

  1. a b Mato Grosso, Encyclopædia Britannica (ang.).
  2. a b Encyklopedia Powszechna PWN. T. 3. M-R. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1975, s. 60.

Zobacz też