We współczesnym świecie Materiały do dziejów sztuki sakralnej na ziemiach wschodnich dawnej Rzeczypospolitej nabrał niezwykłego znaczenia, które wpłynęło na różne aspekty społeczeństwa. Od momentu powstania Materiały do dziejów sztuki sakralnej na ziemiach wschodnich dawnej Rzeczypospolitej wywołuje debaty, kontrowersje i istotne zmiany w różnych obszarach, od kultury po gospodarkę. Jego wpływ rozprzestrzenił się na cały świat, przyciągając uwagę specjalistów, badaczy i ogółu społeczeństwa. W tym artykule zbadamy wpływ Materiały do dziejów sztuki sakralnej na ziemiach wschodnich dawnej Rzeczypospolitej na dzisiejsze społeczeństwo, analizując jego implikacje i zastanawiając się nad jego rolą we współczesnym świecie.
Materiały do dziejów sztuki sakralnej na ziemiach wschodnich dawnej Rzeczypospolitej – inwentarz zabytków sakralnych powstały w Pracowni Badań nad Sztuką Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego pod redakcją naukową prof. Jana K. Ostrowskiego. Serię od początku wydaje Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie. Dotychczas ukazały się:
Na stronie Instytutu Historii Sztuki UJ jest dostępny wykaz obiektów opisanych we wszystkich (1–23) tomach części 1[1]. Wydawcą serii jest Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie[2].
W 21 tomach części I Materiałów... znajduje się 7 849 stron druku oraz 12 716 ilustracji. W 3 tomach części II Materiałów... znajduje się 957 stron druku oraz 1 791 ilustracji. W 4 tomach części III Materiałów... znajduje się 1 197 stron druku oraz 2 223 ilustracji. W 1 tomie części IV Materiałów... znajduje się 267 stron druku oraz 378 ilustracji. W 1 tomie części V Materiałów... znajduje się 344 stron druku oraz 341 ilustracji.