Massachusetts Institute of Technology

Wygląd przypnij ukryj Massachusetts Institute of TechnologyMassachusettense Institutum Technologiae
Godło
Ilustracja
Wejście główne z kopułą
Dewiza

Mens et manus

Data założenia

10 kwietnia 1861

Typ

uniwersytet techniczny, uczelnia niepubliczna

Państwo

 Stany Zjednoczone

Adres

77 Massachusetts Avenue, 02139-4307 Cambridge

Liczba studentów

11 500

Położenie na mapie MassachusettsMapa konturowa Massachusetts, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Massachusetts Institute of Technology”Massachusetts Institute of TechnologyMassachusetts Institute of Technology
Położenie na mapie Stanów ZjednoczonychMapa konturowa Stanów Zjednoczonych, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Massachusetts Institute of Technology”Massachusetts Institute of TechnologyMassachusetts Institute of Technology
Ziemia42°21′35,35″N 71°05′31,60″W/42,359819 -71,092111
Strona internetowa

Massachusetts Institute of Technology, skrótowiec: MIT – amerykańska uczelnia niepubliczna, politechnika o statusie uniwersyteckim, założona w 1861 w Cambridge w stanie Massachusetts.

Historia

Uczelnia została założona z inicjatywy kilkudziesięciu przedsiębiorców z okolic Nowego Jorku i Bostonu. Jej celem jest jednoczesne kształcenie studentów i prowadzenie badań podstawowych – jednak silnie zorientowanych na praktyczne potrzeby społeczne. Z punktu widzenia prawa jest spółką akcyjną, której akcje posiada obecnie kilkaset osób (głównie członkowie rodzin założycieli oraz niektórych absolwentów).

Podstawowe statystyki

Politechnika składa się z pięciu szkół, oferujących około 200 różnych kierunków nauczania, oraz około 300 grup badawczych i laboratoriów, działających poza strukturą szkół i tworzonych lub likwidowanych w zależności od potrzeb. Unikatową cechą instytucji jest wysoki odsetek doktorantów i pracowników naukowych w stosunku do studentów. Wynosi on niemal 1:1:1.

Kandydaci zarówno na studia podstawowe, jak i doktoranckie są selekcjonowani na podstawie osiągnięć w szkole średniej, ogólnego życiorysu i rozmowy kwalifikacyjnej. Na studia licencjackie i magisterskie startuje rocznie około 10–15 tysięcy kandydatów, z których dostaje się około tysiąca. Mniej więcej połowa z nich aklimatyzuje się na uczelni i znajduje sobie miejsca w zespołach badawczych. Około 1/5 studentów i doktorantów wywodzi się spoza Stanów Zjednoczonych.

Massachusetts Institute of Technology uplasował się na pierwszym miejscu w Światowych Rankingach Uniwersyteckich QS w 2012.

Kampus i budynki uczelniane

Kampus położony jest nad rzeką Charles, która oddziela Cambridge od Bostonu, na terenie ofiarowanym uczelni przez anonimowego darczyńcę. W 1916 powstał tu zespół klasycystycznych budynków, gdzie do dziś znajduje się budynek główny i Wydział Architektury. Historyczne budynki okalają z trzech stron główny dziedziniec, Killian Court. Z czwartej strony dziedziniec otwarty jest na rzekę. Na terenie kampusu znajdują się, między innymi:

Badania naukowe

Massachusetts Institute of Technology wprowadził innowacyjną strukturę nauczania i prowadzenia badań (skopiowaną później przez wiele innych uczelni, w tym Caltech). Jest uznawany za jedną z najbardziej prestiżowych uczelni technicznych w Stanach Zjednoczonych.

Badania prowadzone na politechnice zapoczątkowały wiele nowych gałęzi techniki; do najważniejszych można zaliczyć teleinformatykę, biotechnologię i nanotechnologię. Jako pierwsza uczelnia na świecie udostępnia w Internecie swoje materiały edukacyjne jako MIT Open Courseware. Projekt zakłada, że w ciągu 10 lat opublikowane zostaną materiały z 2000 programów nauczania (z dziedzin zarówno technicznych, jak i humanistycznych).

Wykładowcy

Znani absolwenci

Zobacz też

Uwagi

  1. a b Encyklopedia PWN podaje polski odpowiednik „Instytut Technologiczny Massachusetts”, jednak w tym przypadku poprawne tłumaczenie słowa technology to „technika”, z czego wynika nazwa: Instytut Techniczny Massachusetts (lub Instytut Techniki (w) Massachusetts).

Przypisy

  1. Mens et Manus , Mens et Manus.Net  .
  2. Instytut Technologiczny Massachusetts, Encyklopedia PWN  .
  3. Zbigniew Łucki. Proszę... nie mówmy „technologia” na technikę!. „Biuletyn Informacyjny Pracowników AGH”. AGH. . brak numeru strony
  4. Robert S. Woodbury. Obecny stan historii techniki. „Kwartalnik Historii Nauki i Techniki”, s. 315 i 317, 1960. . 
  5. Adam Spodenkiewicz. Źródło rentgenowskie w Skorpionie. „Urania”, s. 163, czerwiec 1970.
  6. Historia i rozwój , CERN, 3 grudnia 1997  .
  7. BożenaB. Kastory BożenaB., Nauka w służbie przestępczości , Wprost, 15 sierpnia 1999  .
  8. Pola elektryczne wypychają kropelki cieczy z powierzchni , NANONET, 20 grudnia 2013  .
  9. David Scadden, Anthony Komaroff. Nadzieja w komórkach macierzystych. „Newsweek Polska”, 2 marca 2018. . brak numeru strony
  10. Agnieszka Moszczyńska. Politechnika Śląska coraz lepiej widoczna w Internecie. „Biuletyn Politechniki Śląskiej”, s. 9, luty 2012. 
  11. Amerykanie opracowali kamerę, która widzi przez ściany, onet.pl, 11 kwietnia 2012.
  12. QS World University Rankings – 2012.
  13. MichałM. Stangel MichałM., Kampus Massachusetts Institute of Technology, „Archivolta”, styczeń 2007 .
  14. 10 najbardziej prestiżowych uczelni w USA , najbardziej.com, 5 października 2010  .
  15. Strona główna „MIT Open Courseware”. ocw.mit.edu. . (ang.).

Linki zewnętrzne

Kontrola autorytatywna (uniwersytet):Encyklopedia internetowa: