W następnym artykule szczegółowo zbadamy temat Martwica (geologia), który w ostatnich latach przykuł uwagę zarówno ekspertów, jak i entuzjastów. Od momentu pojawienia się Martwica (geologia) budzi coraz większe zainteresowanie w różnych sektorach, od technologii po medycynę, a jego wpływ nadal rozprzestrzenia się na całym świecie. Na tych stronach przeanalizujemy różne aspekty związane z Martwica (geologia), od jego pochodzenia po możliwe przyszłe implikacje, w celu przedstawienia kompleksowej wizji tego tematu, który jest dziś tak istotny.
Martwica – rodzaj skały osadowej pochodzenia chemicznego (skała chemiczna).
Powstaje w wyniku wytrącania się węglanu wapnia (martwica wapienna) lub krzemionki (martwica krzemionkowa) z wód źródlanych (zimnych lub gorących) pod wpływem gwałtownych zmian ciśnienia lub temperatury.
Powstaje w reakcji
Barwa biała, żółtawa lub szara; tekstura silnie porowata. Pieni się w kontakcie kwasem solnym i innymi kwasami.
Odmianami martwicy są:
W Polsce spotykana jest w okolicach Krzeszowic lub koło wsi Karwowa w pow. opatowskim, gdzie się tworzy jeszcze dotąd z wapna rozpuszczonego w wodzie, nasyconej gazem kwasem węglanym, wypływającej ciągle ze znajdującego się tam źródła, znanego u miejscowych mieszkańców pod imieniem źródła Kadłubkowego od Wincentego Kadłubka albo 'kaj dłubki' bo skała miękka do łacna bab dłubania, karwienia i skrawania[2].