Martin Kupka

W dzisiejszym artykule zajmiemy się Martin Kupka, istotnym tematem, który w ostatnim czasie przykuł uwagę wielu osób. W tym tekście będziemy analizować różne aspekty Martin Kupka, od jego początków po wpływ na dzisiejsze społeczeństwo. Zanurzymy się w jej historię, zbadamy jej implikacje w różnych obszarach i zastanowimy się nad jej znaczeniem w obecnym kontekście. Martin Kupka to ekscytujący temat, który zasługuje na spojrzenie z różnych perspektyw, dlatego w tym artykule proponujemy zaproponować szeroką i wzbogacającą wizję tej kwestii. Dołącz do nas w tej fascynującej eksploracji!

Martin Kupka
Ilustracja
Martin Kupka (2021)
Data i miejsce urodzenia

28 października 1975
Jilemnice

Zawód, zajęcie

polityk, dziennikarz

Alma Mater

Uniwersytet Karola

Stanowisko

minister transportu (od 2021)

Martin Kupka (ur. 28 października 1975 w Jilemnicach[1]) – czeski polityk, dziennikarz i samorządowiec, działacz Obywatelskiej Partii Demokratycznej, deputowany do Izby Poselskiej, od 2021 minister transportu.

Życiorys

Absolwent wydziału nauk społecznych Uniwersytetu Karola w Pradze, na którym ukończył dziennikarstwo (1998) i komunikację masową (2001). Pracował jako redaktor w czeskim nadawcy radiowym Český rozhlas, był dyrektorem i organizatorem festiwali muzyki klasycznej, zajął się też prowadzeniem działalności gospodarczej świadczącej usługi z zakresu PR i doradztwa medialnego. Był rzecznikiem prasowym władz miejskich Pragi i władz kraju środkowoczeskiego, prowadził wykłady na macierzystej uczelni[1].

Zaangażował się w działalność polityczną w ramach Obywatelskiej Partii Demokratycznej. W 2009 pełnił funkcję rzecznika prasowego i odpowiadał za komunikację w resorcie transportu. W latach 2009–2010 zarządzał sekcją medialną swojej partii, a w 2010 przez kilka miesięcy zajmował stanowisko rzecznika prasowego rządu. W tym samym roku został burmistrzem w Líbeznicach, a w 2014 wiceprzewodniczącym ODS[1].

W 2016 został radnym kraju środkowoczeskiego[2]. Od tegoż roku do 2017 pełnił funkcję zastępcy hetmana kraju, odpowiadając za opiekę zdrowotną[3]. W 2020 ponownie wybrany na radnego[4], powrócił w tymże roku w skład władz wykonawczych jako pierwszy zastępca hetmana kraju odpowiedzialny za infrastrukturę drogową[5].

W 2017 po raz pierwszy uzyskał mandat deputowanego do Izby Poselskiej[6]. Z powodzeniem ubiegał się o poselską reelekcję w wyborach w 2021[7].

W grudniu 2021 objął stanowisko ministra transportu w nowo powołanym rządzie Petra Fiali[8].

Przypisy