Marta Gajęcka

Wygląd przypnij ukryj Marta Gajęcka
Ilustracja
Marta Gajęcka podczas konferencji „Bezpieczeństwo energetyczne RP” (2016)
Data urodzenia

1974

Zawód, zajęcie

ekonomistka, menedżer i urzędnik państwowy

Marta Gajęcka (ur. 1974) – członek Rady Zarządzającej Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej, w latach 2017–2020 doradca społeczny prezydenta RP Andrzeja Dudy. Od 2021 członek zarządu Narodowego Banku Polskiego.

Życiorys

Absolwentka międzynarodowych stosunków gospodarczych i politycznych Szkoły Głównej Handlowej. Ponadto uzyskała polsko-francuski dyplom w ramach programu prowadzonego przez SGH i Instytut Nauk Politycznych w Paryżu.

W 2001 roku kandydowała do Sejmu z listy Unii Wolności w Warszawie.

Od 2017 roku pełni funkcję wiceprezesa PGE Energia Odnawialna S.A. W latach 2016–2017 pełniła funkcję wiceprezesa PGE Polska Grupa Energetyczna ds. rozwoju i relacji międzynarodowych. Wcześniej była prezesem Eques Investments TFI S.A. oraz partnerem w Ernst & Young w Polsce. W latach 2007–2010 była dyrektorem – członkiem Rady Dyrektorów, a następnie wiceprezesem Europejskiego Banku Inwestycyjnego w Luksemburgu. Pełniła także funkcję wicegubernatora z ramienia Polski w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju w Londynie. W latach 2006–2007 zajmowała stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów. Była także radcą ds. finansowych w Stałym Przedstawicielstwie RP przy Unii Europejskiej w Brukseli (2004–2006) oraz radcą ds. finansowych w Stałym Przedstawicielstwie RP przy OECD w Paryżu (2002–2004). W latach 1998–2002 była zatrudniona w Departamencie Międzynarodowej Integracji Gospodarczej w Ministerstwie Finansów. Do kwietnia 2018 była wiceprezesem PGE Energia Odnawialna S.A.. Od 1 stycznia 2021 członek zarządu Narodowego Banku Polskiego.

Przypisy

 1. BAZY BIBLIOTEKI NARODOWEJ , mak.bn.org.pl  .
 2. a b Marta Gajęcka , www.prezydent.pl   (pol.).
 3. Marta Gajęcka zastąpi Zbigniewa Jagiełłę w PKO BP?  .
 4. O firmie - Fundusze Inwestycyjne - Eques Investment TFI SA , www.eitfi.pl   (pol.).
 5. Marta Gajęcka: full member of the Board of Directors for Poland , www.eib.org   (ang.).
 6. Marta Gajęcka is new EIB Vice-President , www.eib.org   (ang.).
 7. PatrycjaP. Maciejewicz PatrycjaP., MaciejM. Samcik MaciejM., AndrzejA. Kublik AndrzejA., Kulisy odejścia Marty Gajęckiej , wyborcza.pl, 25 sierpnia 2010  .
 8. MarekM. Druś MarekM., Marta Gajęcka nowym podsekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów .brak strony (książka)
 9. PGEEO, Władze spółki , www.pgeeo.pl  .
 10. Odszedł prezes Polimeksu...i prezes PGE EO - Puls Biznesu - pb.pl , www.pb.pl   (pol.).
 11. Prezydent wręczył akty powołania członkom zarządu NBP , prezydent.pl   (pol.).
Kontrola autorytatywna (osoba):