Mars 2M

Obecnie Mars 2M to temat, który zyskał duże znaczenie w dzisiejszym społeczeństwie. Od wielu lat Mars 2M przyciąga uwagę ludzi w każdym wieku i o każdym zainteresowaniu. Z biegiem czasu Mars 2M stał się powracającym tematem w codziennych rozmowach, a także w mediach i sieciach społecznościowych. Niezależnie od tego, czy ze względu na wpływ na życie ludzi, znaczenie historyczne czy znaczenie na poziomie globalnym, Mars 2M zdołał pozycjonować się jako temat będący przedmiotem zainteresowania ogółu. W tym artykule szczegółowo zbadamy różne krawędzie i aspekty związane z Mars 2M, aby zaoferować szerokie i pełne spojrzenie na ten temat, który jest dziś tak istotny.

Mars-69A
ilustracja
Inne nazwy

Mars 2M No.521, Mars 1969A

Zaangażowani

OKB-1 (ZSRR)

Indeks COSPAR

1969-F06

Rakieta nośna

Proton K

Miejsce startu

Bajkonur, Kazachstan

Cel misji

Mars

Orbita (docelowa, początkowa)
Czas trwania
Początek misji

27 marca 1969 (10:40:45 UTC)

Wymiary
Masa całkowita

4850 kg

Mars-69B
ilustracja
Inne nazwy

Mars 2M No.522, Mars 1969B

Zaangażowani

OKB-1 (ZSRR)

Indeks COSPAR

1969-F07

Rakieta nośna

Proton K

Miejsce startu

Bajkonur, Kazachstan

Cel misji

Mars

Orbita (docelowa, początkowa)
Czas trwania
Początek misji

2 kwietnia 1969 (10:33:00 UTC)

Wymiary
Masa całkowita

4850 kg

Mars 2M (Mars-69, M-69) – typ radzieckich sond kosmicznych wysłanych w kierunku Marsa w 1969 roku w ramach programu Mars. Zbudowano i wysłano dwie sondy tego typu, bez wcześniejszej zapowiedzi. Obie misje zakończyły się katastrofą po starcie z Ziemi.

Budowa sond

Sondy typu Mars-69 posiadały dwa panele słoneczne o powierzchni 7 metrów kwadratowych, zamontowane po dwóch stronach kulistej komory napędowej. W górnej części sondy znajdowała się antena paraboliczna o średnicy 2,8 m do komunikacji z Ziemią; sonda posiadała także dwie anteny stożkowe. W górnej części znajdowały się także trzy komory ciśnieniowe z elektroniką, systemami komunikacji i nawigacji oraz kamerami, baterią i urządzeniami telemetrycznymi. W dolnej części sondy znajdował się główny silnik na paliwo ciekłe (silnik wykorzystywał dimazynę i tetratlenek diazotu).

Spośród instrumentów naukowych najważniejsze były trzy kamery przeznaczone do fotografowania powierzchni Marsa; statki posiadały również czujniki promieniowania, detektor pary wodnej i spektrometry. Statki miały dokonywać obserwacji z orbity wokół Marsa o perycentrum na wysokości 500-700 km nad planetą.

Przebieg misji

  1. 27 marca 1969, kosmodrom Bajkonur – wystrzelenie statku Mars-69A (Mars 2M No. 521) rakietą Proton K. Po udanym uruchomieniu dwóch pierwszych stopni, trzeci stopień rakiety doznał awarii, w wyniku której zapaliła się turbopompa. W 438,66 sekundzie lotu wyłączył się silnik i rakieta eksplodowała; szczątki pojazdu spadły w górach Ałtaj.
  2. 2 kwietnia 1969, Bajkonur – nieudana próba wystrzelenia statku Mars-69B (Mars 2M No. 522). Natychmiast po starcie doszło do awarii w rakiecie nośnej Proton. W 0,02 sekundy po starcie jeden z sześciu silników 11D43 eksplodował; początkowo system kontrolny poradził sobie z awarią, unosząc rakietę na pięciu pozostałych silnikach, jednak w 25 sekundzie po starcie pojazd zaczął się przechylać, silniki wyłączyły się i cała rakieta uderzyła w ziemię i eksplodowała około 3 km od miejsca startu, po 41 sekundach lotu.

Bibliografia