Mariusz Drapikowski

Dzisiaj zajmiemy się Mariusz Drapikowski, tematem, który przykuł uwagę ludzi w każdym wieku i na różnych etapach życia. Od momentu pojawienia się Mariusz Drapikowski cieszy się dużym zainteresowaniem ze względu na jego wpływ na nasze społeczeństwo i nasze codzienne życie. W tym artykule zagłębimy się w historię Mariusz Drapikowski, zbadamy jego implikacje w dzisiejszym świecie i zastanowimy się nad jego przyszłością. Niezależnie od tego, czy jesteś ekspertem w temacie, czy po prostu chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, w tym artykule znajdziesz pełny i wnikliwy przegląd Mariusz Drapikowski. Dołącz do nas w tej fascynującej podróży!

Mariusz Drapikowski
Ilustracja
Mariusz Drapikowski (2015)
Data i miejsce urodzenia

5 sierpnia 1960
Dzierżoniów

Narodowość

Polak

Dziedzina sztuki

złotnictwo, rzeźba w bursztynie

Ważne dzieła
Odznaczenia
Srebrny Krzyż Zasługi Kawaler Orderu Grobu Świętego

Mariusz Drapikowski (ur. 5 sierpnia 1960 w Dzierżoniowie) – gdański artysta specjalizujący się w złotnictwie, bursztynnik, twórca sztuki sakralnej.

Życiorys

Mariusz Drapikowski w 1983 ukończył z wyróżnieniem studia rzeźbiarskie w ASP w Łodzi, pod kierunkiem prof. Andrzeja Szadkowskiego[1]. Mieszka i tworzy od 1984 w Gdańsku. Razem z synem Kamilem (ur. 1983)[2] prowadzą pracownię jubilersko-bursztyniarską „Drapikowski Studio”[1][3]. Jego prace wystawiane są w Muzeach Watykańskich, Muzeum Sztuki w Rydze, Muzeum Zamkowym w Malborku oraz w gdańskim Muzeum Bursztynu.

Za swoją działalność artystyczną został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi (2000)[4], złotym medalem „Primatiali Nomismate Aureo” prymasa Polski, Medalem 1000-lecia miasta Gdańska, Krzyżem Komandorskim Orderu św. Stanisława z Gwiazdą, medalami Wojewody Pomorskiego i Mazowieckiego za wkład w rozwój rzemiosła artystycznego oraz otrzymał nagrodę im. św. Brata Alberta[5], w 1999 tytuł Bursztynnika Roku, w 2008 odznaczenie „Pro Ecclesia et Populo”[1], w 2010 uhonorowany Medalem Księcia Mściwoja II[6].

W 2011 przyjęty do Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie[7]. W październiku 2014 otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Dzierżoniowa[3].

Mąż Grażyny Anny, lekarki-anestezjolożki, ojciec dwóch synów[2].

Znane dzieła

Zobacz też

Przypisy

  1. a b c Drapikowski Studio , www.drapikowski.pl .
  2. a b DRAPIKOWSKI MARIUSZ, rzeźbiarz, bursztynnik – Encyklopedia Gdańska , gdansk.gedanopedia.pl .
  3. a b c Honorowi Obywatele Miasta Dzierżoniowa - Mariusz Drapikowski .
  4. Dyplomy i odznaczenia. www.drapikowski.pl. . .
  5. Wystawa prac sakralnych. www.mtgsa.pl. .
  6. Laureaci medalu księcia Mściwoja II , bip.gdansk.pl .
  7. Krucjatę mają codziennie, s. 2. gosc.pl, 2 października 2011. .
  8. „GWIAZDA KAZACHSTANU” W SANKTUARIUM BOŻEGO MIŁOSIERDZIA. diecezja.pl. . .
  9. Gwiazda Kazachstanu w Kościele Najświętszego Zbawiciela. solidarni2010.pl, 27 lutego 2013. .
  10. Aw58: „Gwiazda Kazachstanu”, ołtarz-tabernakulum. Dzieło autorstwa Mariusza Drapikowskiego. Wikimedia Commons. .
  11. Tryptyk Jerozolimski. www.katolicki.net. .
  12. Strona klasztoru jasnogórskiego o sukienkach obrazu
  13. Świst G., Zdrojewski L.J., 2021: Bursztynowy Ołtarz Ojczyzny w bazylice Św. Brygidy Bastion Solidarności. Wyd. II. Fundacja OKO-LICE KULTURY, Zblewo, strona 20. ISBN 978-83-66689-21-3.
  14. a b Karaś D., 2017: Bursztynowy ołtarz w kościele św. Brygidy jest ogromny. Trzy razy większy od Bursztynowej Komnaty. Wyborcza.pl Trójmiasto 16 XII 2017 .
  15. Katolicka Agencja Informacyjna .
  16. Redakcja, Matka Boża Różanostocka ma nową szatę. W uroczystości wzięły udział tysiące wiernych , Sokółka Nasze Miasto, 27 czerwca 2021 .

Linki zewnętrzne