W dzisiejszym świecie Mariusz Czubaj to temat, który zyskał ogromne znaczenie i przykuł uwagę szerokiego grona odbiorców. Od swoich początków do dnia dzisiejszego Mariusz Czubaj odegrał kluczową rolę w społeczeństwie, wpływając na ludzi w każdym wieku i stylu życia. Jego wpływ był odczuwalny w różnych obszarach, od kultury i rozrywki po politykę i ekonomię. W tym artykule będziemy dalej badać znaczenie i wpływ Mariusz Czubaj, analizując jego aspekty historyczne, współczesne implikacje i przyszły potencjał.
![]() Mariusz Czubaj (2021) | |
Data urodzenia |
1969 |
---|---|
Zawód, zajęcie |
literaturoznawca, antropolog kulturowy, pisarz |
Mariusz Maciej Czubaj (ur. 1969) – polski literaturoznawca, antropolog kulturowy, autor powieści kryminalnych.
Profesor antropologii kultury w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Jego badania koncentrują się wokół problematyki kultury popularnej, kultury fanowskiej, literatury popularnej i seriali. Współpracuje też z Ośrodkiem Badań nad Przestrzenią Publiczną, prowadząc badania dotyczące antropologii sportu.
W Instytucie Badania Przestrzeni Publicznej prowadził trzyletni projekt badawczy „Stadion – Miasto – Kultura. EURO 2012 a przemiany kultury polskiej”, realizowany ze środków Narodowego Centrum Kultury.
W zakresie literatury kryminalnej łączy teorię z praktyką. Za powieść 21:37, pierwszą z cyklu z profilerem Rudolfem Heinzem, otrzymał Nagrodę Wielkiego Kalibru dla najlepszej polskiej powieści kryminalnej i sensacyjnej 2008, Martwe popołudnie rozpoczyna kolejny cykl powieściowy z ekspertem do spraw bezpieczeństwa i specjalistą od poszukiwań zaginionych, Marcinem Hłaską. Powieść zdobyła specjalne wyróżnienie „za wyjątkową formę narracyjną i publicystycznie odważny obraz Polski” na festiwalu Kryminalna Piła (2015). W 2017 otrzymał po raz drugi Nagrodę Wielkiego Kalibru za powieść R.I.P. – najlepszą polską powieść kryminalną i sensacyjną 2016. Kryminały Czubaja tłumaczono na języki: angielski, niemiecki, turecki, ukraiński oraz włoski.
Członek Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego. Posiadacz 1. dan w karate tradycyjnym (ITKF). Współzałożyciel zespołu Kornet Olemana[1]. Gościnnie występuje z zespołem muzycznym Zgniłość (saksofon altowy)[2]. Redaktor naczelny kwartalnika „Kultura Popularna”.