Marek Car

W tym artykule poruszony zostanie temat Marek Car, który zyskał na znaczeniu w ostatnich latach ze względu na jego wpływ na różne aspekty społeczeństwa. Zbadane zostaną różne perspektywy związane ze Marek Car, od jego początków po dzisiejsze wpływy. Zbadane zostanie znaczenie zrozumienia i przeanalizowania Marek Car, aby lepiej zrozumieć jego znaczenie w dzisiejszym świecie. Ponadto omówione zostaną wyzwania i możliwości, jakie stwarza Marek Car, a także możliwe rozwiązania, które się pojawiają, aby sprostać wyzwaniom, które reprezentuje. Krótko mówiąc, ten artykuł ma na celu przedstawienie szerokiej i wzbogacającej wizji Marek Car, w celu zachęcenia do refleksji i debaty na ten temat.

Marek Car
Data urodzenia

8 lipca 1953

Data śmierci

22 marca 1997

Marek Car (ur. 8 lipca 1953, zm. 22 marca 1997) – polski dziennikarz, popularyzator Internetu. Zginął tragicznie w wypadku samochodowym niedaleko Bodzanowa koło Płocka wraz z córką Anną.

Życiorys

Redaktor miesięcznika „Komputer”, współzałożyciel tygodników „ComputerWorld Polska” oraz „BOSS-Komputer”. Jeden z twórców komputerowej sieci Fidonet, założyciel i prezes stowarzyszenia Polska Społeczność Internetu, członek Rady Fundacji Pomocy Matematykom i Informatykom Niesprawnym Ruchowo. Pomysłodawca Forum Teleinformatyki i Przewodniczący Rady Programowej kilku pierwszych edycji Forum. Współtwórca Internet dla Szkół (IdS) i Internet dla Niepełnosprawnych (IdN), współtwórca polskiego portalu internetowego Polska OnLine. Autor rozwinięcia angielskiego skrótu WWW – Wszechnica Wiedzy Wszelakiej.

Działalność publiczna

Pełnomocnik Premiera ds. Informatyki w rządzie premiera Waldemara Pawlaka. Wraz z dymisją gabinetu, 10 lutego 1995 złożył rezygnację z zajmowanego stanowiska, tłumacząc jej powody tym, że "był pełnomocnikiem premiera, co łatwo można przetłumaczyć jako – pełnomocnikiem tego premiera". Po swojej rezygnacji został powołany na stanowisko dyrektora Biura Informatyki URM. W tym czasie pełnił również funkcję przewodniczącego Rady Koordynacyjnej ds. Teleinformatyki, złożonej z przedstawicieli administracji rządowej.

Od roku 2002 w czasie trwania Forum Teleinformatyki przyznawana jest Nagroda im. Marka Cara za wybitne osiągnięcia w działalności na polu teleinformatyki w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem efektów społecznych nagradzanej działalności.

Linki zewnętrzne