W dzisiejszym świecie Marek Żukow-Karczewski stał się tematem o dużym znaczeniu i zainteresowaniu coraz szerszego grona odbiorców. Znaczenie Marek Żukow-Karczewski polega na jego wpływie na różne aspekty społeczeństwa, od gospodarki po kulturę, politykę i środowisko. Marek Żukow-Karczewski wywołał debatę i kontrowersje, a nawet był przedmiotem badań i studiów, które miały na celu zrozumienie go w całości. W tym artykule zbadamy różne aspekty Marek Żukow-Karczewski, analizując jego znaczenie, ewolucję w czasie i jego wpływ na dzisiejszy świat. Ponadto przeanalizujemy możliwe rozwiązania i alternatywy dla wyzwań, jakie stwarza Marek Żukow-Karczewski, w celu zaoferowania kompleksowej i aktualnej wizji na ten temat o znaczeniu globalnym.
![]() Marek Żukow-Karczewski (2015) | |
Data urodzenia |
6 maja 1961 |
---|---|
Zawód, zajęcie |
historyk, dziennikarz |
Marek Żukow-Karczewski (ur. 6 maja 1961) – polski historyk, publicysta i działacz społeczny, specjalizujący się w dziejach Krakowa, historii architektury i zagadnieniach ochrony środowiska[1][2].
Wywodzi się z rodziny szlacheckiej, sięgającej tradycjami X wieku na Rusi Kijowskiej (ros. Жуков, pol. Żukow)[3] i XIV wieku w Polsce (Karczewski)[4]. Studiował historię na Uniwersytecie Jagiellońskim działając jednocześnie od 1980 na rzecz odnowy zabytków w Krakowie[2].
Jest autorem kilkuset publikacji i artykułów zamieszczanych w wydawnictwach książkowych i periodykach[1][2]. Publikował m.in. w miesięczniku „Posłaniec Serca Jezusowego”[5], „Kalendarzu Serca Jezusowego”[5], kwartalniku „Kraków (magazyn kulturalny)”[5], miesięczniku „Aura”[6][7][8], tygodniku „Życie Literackie”[5][9], tygodniku „Przekrój”[5], w „Gazecie Krakowskiej”[5], „Echu Krakowa”[5][9], „Czasie Krakowskim”, miesięczniku „Eko i My: Poradnik Ekologiczny”[5][10], „Krośnieńskim Magazynie Rolniczym”[6] oraz na portalach internetowych (Ekologia.pl[5], Wolne Media[5], My21[1]).
Współpracował też z TVP i PR w Krakowie[1]. Był współorganizatorem Obywatelskiego Komitetu Ratowania Krakowa[1], w którym w latach 1981–1994 sprawował funkcję sekretarza naukowego, organizując doroczne kwesty na cmentarzu Rakowickim i innych zabytkowych krakowskich cmentarzach. Należy m.in. (od 1991) do Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy[1], Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich[1] oraz (od 1990) do Polskiego Klubu Ekologicznego[2].