Marblit

W tym artykule zbadamy Marblit z nowej i szczegółowej perspektywy, analizując jego różne aspekty i cechy, aby zaoferować kompletną i wzbogacającą wizję tego tematu. W następnych kilku linijkach zagłębimy się w jego pochodzenie, ewolucję historyczną i jego dzisiejsze znaczenie, a także zbadamy jego możliwe implikacje w różnych kontekstach. Poprzez wyczerpującą analizę staramy się rzucić światło na Marblit i zapewnić nowe, fascynujące perspektywy, które zachęcają nas do refleksji i głębszego zagłębienia się w ten temat.

Marblit – rodzaj nieprzeźroczystego szkła używanego w budownictwie.

Charakterystyka

Płytki bordowego marblitu na południowo-zachodniej elewacji Multikina Ursynów w Warszawie[1]

Marblit to szkło płaskie, walcowane, barwne o bardzo małej przepuszczalności światła[2][3]. Produkowane w postaci płyt lub płytek różnych rozmiarów[2][3]. Jedna z powierzchni płyt jest rowkowana, druga młotkowana[2]. Wykorzystywany w budownictwie jako okładzina[2][3]. Najczęściej stosowanymi barwami są biała, tzw. szkło mleczne, i czarna[2]. Może mieć więcej niż jedną barwę[2].

Przypisy

  1. Aleksandra Stępień-Dąbrowska, Jakby luksusowo. Przewodnik po architekturze Warszawy lat 90., Warszawa: Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki, 2021, s. 8–9, 224–225, ISBN 978-83-960286-8-6.
  2. a b c d e f Tadeusz Dzięgielewski (red.), Mały ilustrowany słownik budowlany. Terminologia budownictwa, wyd. 2, Warszawa: Arkady, 1973, s. 169.
  3. a b c marblit, Encyklopedia PWN , Wydawnictwo Naukowe PWN .