Malietoa Tanumafili II

W dzisiejszym świecie Malietoa Tanumafili II zyskał niespotykane dotąd znaczenie. Znany ze swojego wpływu na różne aspekty społeczeństwa, Malietoa Tanumafili II przyciągnął uwagę naukowców, ekspertów i ogółu społeczeństwa. Jej wpływ rozciąga się na obszary takie jak ekonomia, polityka, technologia, kultura i życie codzienne. Ponieważ Malietoa Tanumafili II nadal jest przedmiotem analiz i debat, niezwykle ważne jest zrozumienie jego implikacji i konsekwencji teraz i w przyszłości. W tym artykule szczegółowo zbadamy znaczenie i zakres Malietoa Tanumafili II, a także jego możliwy wpływ na społeczeństwo.

Malietoa Tanumafili II
ilustracja
o le Ao o le Malo
Okres

od 1 stycznia 1962
do 11 maja 2007

Następca

Tupua Tamasese Tupuola Tufuga Efi

Dane biograficzne
Data i miejsce urodzenia

4 stycznia 1913
Sapapaliʻi (Savaiʻi)

Data i miejsce śmierci

11 maja 2007
Apia

Ojciec

Malietoa Tanumafili I

Matka

Momoe Lupeuluiva Meleisea

Żona

Lili Tunu (zm. 1986)

Dzieci

Suʻa Vainuupo, Faamausili Moli (synowie), Lola Tosi i Momoe (córki)

Malietoa Tanumafili II (ur. 4 stycznia 1913, zm. 11 maja 2007) – głowa państwa Samoa.

Trzecie dziecko Malietoy Tanumafili I (1879–1939) i Momoe Lupeuluivy Meleisei[1]. W 1939 po śmierci ojca odziedziczył tytuł arystokratyczny Malietoa, zostając jednym z czterech „wielkich wodzów” (tama ʻaiga) Samoa. W 1940 mianowany doradcą gubernatora Nowej Zelandii w Samoa. Działał na rzecz niepodległości kraju[2].

Stał na czele państwa od ogłoszenia niepodległości 1962 do śmierci, do 1963 wspólnie z Tupua Tamasese Meaʻole. W chwili śmierci był najstarszym władcą na świecie. Należał do najbardziej znanych na świecie wyznawców bahaizmu, który promował w swoim kraju[3].

Przypisy

  1. MALIETOA (Chiefly Title). . (ang.).
  2. Index Ta-Ti. Rulers.org. . (ang.).
  3. Znani bahaici. Wiara bahá’í. . (pol.).