Malichy

W tym artykule omówimy Malichy z szerokiej i głębokiej perspektywy, aby zapewnić czytelnikowi pełną i szczegółową wizję tego tematu. Znaczenie Malichy w dzisiejszym społeczeństwie jest niezaprzeczalne, dlatego istotne jest zgłębienie jego znaczenia, pochodzenia, rozwoju i konsekwencji. Celem wyczerpującej i rygorystycznej analizy jest rzucenie światła na różne aspekty związane z Malichy, dostarczając odpowiednich i aktualnych informacji, które pozwalają nam zrozumieć jego dzisiejsze znaczenie. Podobnie zbadane zostaną różne punkty widzenia i opinie ekspertów w tej dziedzinie, aby wzbogacić debatę i zaoferować mnogą i wzbogacającą wizję Malichy.

Malichy
Osiedle / dzielnica Pruszkowa
Ilustracja
Przystanek WKD w Malichach
Państwo

 Polska

Województwo

 mazowieckie

Powiat

pruszkowski

Miasto

Pruszków

Położenie na mapie Pruszkowa
Mapa konturowa Pruszkowa, blisko prawej krawiędzi nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Malichy”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Malichy”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Malichy”
Położenie na mapie powiatu pruszkowskiego
Mapa konturowa powiatu pruszkowskiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Malichy”
Ziemia52°09′58″N 20°50′21″E/52,166111 20,839167

Malichydzielnica-osiedle Pruszkowa, granicząca z Piastowem oraz Gminą Michałowice.

Na terenie osiedla dominuje zabudowa jednorodzinna. Obszar Malich nie jest jednoznacznie określony (miasto Pruszków nie posiada wyznaczonych dzielnic), jednakże układ przestrzenny okolicy tworzy swoistą izolację przestrzenną zamykająca osiedle między linią WKD, zabudowaniami szpitala w Tworkach oraz rzeką Utratą. Do Malich bezpośrednio przylegają zabudowania ulic Czarnieckiego oraz Zielonej, które administracyjnie znajdują się na terenie Gminy Michałowice, jednakże tworzą z Malichami jeden obszar.

Najstarsza wzmianka o Malichach pochodzi ze spisu podatkowego z 1528 r. (Reguly Malychy), w którym odnotowano, że wieś była zamieszkiwana przez szlachtę bezkmiecą[1]. W początkach XVI w. Malichy były, razem z Kuchami i Zalesiem, przysiółkiem wsi Reguły. Obecne osiedle o tej nazwie nie znajdują się na miejscu historycznych Malich. Te wcześniejsze zlokalizowane były na północ od Alej Jerozolimskich w okolicach obecnej ulicy Harcerskiej w Piastowie, co widać m.in. na przedwojennych mapach Wojskowego Instytutu Geograficznego w skali 1:25 000 i 1:100 000. Przeniesienie nazwy musiało nastąpić zapewne z wybudowaniem stacji WKD w latach 20. XX wieku. Dzisiejsze Malichy położone są na terenie dawniej należącym do Tworek. Nazwa pochodzi od nazwy osobowej Malech, Malich[2].

W miejscowości znajduje się przystanek kolejowy Malichy.

Przypisy

  1. Słownik historyczno-geograficzny ziemi warszawskiej w średniowieczu, oprac. A. Wolff, K. Pacuski, do druku przygotowały M. Piber-Zbieranowska, A. Salina, red. T. Jurek, Instytut Historii PAN, Warszawa 2013, s. 240
  2. U. Bijak, Nazwy miejscowe Polski. Historia - pochodzenie - zmiany, red. K. Rymut, t. 6, Instytut Języka Polskiego PAN, Kraków 2005, s. 469.

Linki zewnętrzne