W tym artykule zajmiemy się kwestią Maksim Surajew z kompleksowej i szczegółowej perspektywy. Maksim Surajew jest dziś tematem niezwykle istotnym i interesującym, ponieważ ma bezpośredni wpływ na życie ludzi i różne aspekty społeczeństwa. W całym tym tekście przeanalizujemy najważniejsze aspekty związane z Maksim Surajew, od jego pochodzenia i historii po dzisiejszy wpływ. Ponadto zbadamy różne podejścia i opinie na temat Maksim Surajew, aby zaoferować szeroką i wzbogacającą wizję tego fascynującego tematu.
1994–1997 – był słuchaczem Inżynieryjnej Akademii Lotniczej im. N. E. Żukowskiego na kierunku „Badania, próby i zastosowanie sprzętu lotniczego i broni”. Studia zakończył również z wyróżnieniem, uzyskując dyplom pilota-inżyniera-badacza. Opanował pilotaż takich samolotów jak: L-39 i Su-27.
2007 – Został absolwentem Państwowej Rosyjskiej Akademii przy prezydencie Federacji Rosyjskiej na kierunku nauki prawne. W sumie jako pilot wylatał ponad 700 godzin i wykonał ponad 100 skoków spadochronowych. Posiada uprawnienia instruktora szkolenia spadochronowego oraz nurka.
Kariera kosmonauty
Załoga Sojuza TMA-16 przed startem. Od góry: Jeffrey Williams, Guy Laliberté i Maksim Surajew
1997 – 28 lipca decyzją Państwowej Komisji Międzyresortowej (ГМВК) oficjalnie został włączony do korpusu kosmonautów Rosyjskiego Państwowego Naukowo-Badawczego Doświadczalnego Centrum Wyszkolenia Kosmonautów im. J. Gagarina (РГНИИЦПК).
1999 – w listopadzie zakończył podstawowe szkolenie, uzyskując uprawnienia kosmonauty-badacza.
2000 – w styczniu wspólnie z grupą kosmonautów przystąpił do treningów w ramach programu przewidzianego dla uczestników lotów na Międzynarodową Stację Kosmiczną.
2004 – na kosmodromieBajkonur przeszedł szkolenie w zakresie przetrwania w ekstremalnych warunkach.
2005 – w połowie roku został skierowany do międzynarodowej grupy kosmonautów szkolonych do lotu na ISS w składach Ekspedycji 15 – 17.
2006 – w styczniu w podmoskiewskich lasach wziął udział w treningu polegającym na przetrwaniu w niezamieszkanym terenie na wypadek awaryjnego lądowania. Zadanie realizował wspólnie z amerykańskimi astronautami Nicole Stott oraz Timothym Koprą.
2007 – został mianowany dowódcą załogi rezerwowej Ekspedycji 17 oraz dowódcą Sojuza TMA-12, którego start miał miejsce w sierpniu 2008.
2008 – od kwietnia. jako dowódca dublerów podstawowej załogi Sojuza TMA-14, razem z Jeffreyem Williamem oraz Ester Dyson rozpoczął szkolenie do misji, która rozpoczęła się w marcu 2009. We wrześniu Federalna Agencja Kosmiczna Rosji ogłosiła plan lotów do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Surajew został wyznaczony na dowódcą pierwszej załogi Sojuza TMA-16 (Ekspedycja 21), której lot wyznaczono na październik 2009[2]. Miesiąc później ukazał się komunikat NASA, gdzie potwierdzono udział Surajewa w Ekspedycji 21[3].
2009 – w kwietniu rozpoczął zasadnicze szkolenie przed misją Sojuza TMA-16. W dowodzonej przez niego załodze znaleźli się również Jeffrey Williams oraz kosmiczny turysta z Kanady Guy Laliberté. 30 września wystartował do swojego pierwszego lotu i wziął udział w ekspedycji 21. i 22. na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
2010 – 14 stycznia wykonał swój pierwszy spacer kosmiczny. W marcu zakończył lądowaniem w Kazachstanie blisko 170-dniowy pobyt na orbicie okołoziemskiej. Był pierwszym rosyjskim kosmonautą, który podczas lotu prowadził swój blog.