Maja

W tym artykule zbadamy fascynujący świat Maja, badając jego wpływ w różnych kontekstach i ewolucję w czasie. Od samego początku do chwili obecnej Maja był przedmiotem badań, debat i kontrowersji. Na następnych kilku stronach zagłębimy się w najważniejsze aspekty związane z Maja, analizując jego cechy charakterystyczne, wpływy i reperkusje dla społeczeństwa. Mamy nadzieję, że dzięki tym badaniom rzucimy światło na ten bardzo istotny temat i przedstawimy kompleksową wizję, która pozwoli nam zrozumieć jego znaczenie w dzisiejszym świecie.

Maja – imię żeńskie pochodzenia greckiego, wywodzące się od słowa μαῖα (maia) oznaczającego "dobrą matkę", "damę" lub "przybraną matkę". W mitologiach greckiej i rzymskiej Maja była najstarszą z nimf - Plejad, córek Zeusa i Plejone, oraz matką Hermesa[1].

Stosowane także jako zdrobnienie imienia Maria. Ponadto istnieją imiona arabskie (Maya) o identycznym brzmieniu, a w niektórych krajach również zapisie.

Wśród imion nadawanych nowo narodzonym dzieciom, Maja w 2017 r. zajmowała 5. miejsce w grupie imion żeńskich[2]. W całej populacji Polek Maja zajmowała w 2017 r. 52. miejsce (131 671 nadań)[3].

Maja imieniny obchodzi 9 kwietnia, 1 maja i 12 września.

Znane osoby noszące imię Maja:

Znane postaci fikcyjne o imieniu Maja:

Religie:

  • Maja – w hinduizmie oszałamiająca moc Boga lub iluzja, ułuda
  • Maja – w mitologii greckiej jedna z Plejad, matka Hermesa
  • Maja – w mitologii rzymskiej bogini przyrody

Inne:

 Osobny artykuł: Maja (ujednoznacznienie).

Zobacz też

Przypisy