Luis Russell

W tym artykule szczegółowo omówimy Luis Russell, temat dziś bardzo istotny i interesujący. Luis Russell to koncepcja, która wywołała wielkie kontrowersje i debaty w różnych sferach, od pola akademickiego po politykę i społeczeństwo w ogóle. Przez lata Luis Russell odegrał fundamentalną rolę w sposobie, w jaki postrzegamy i rozumiemy otaczający nas świat, jego konsekwencje były głębokie i dały początek szerokiemu zakresowi rozbieżnych opinii i perspektyw. Poprzez wszechstronną analizę artykuł ten będzie starał się rzucić światło na złożoność i znaczenie Luis Russell, badając jego historyczne korzenie, jego obecne skutki i jego projekcję na przyszłość.

Luis Russell
Ilustracja
Luis Russell (ok. 1929)
Imię i nazwisko

Luis Carl Russell

Data i miejsce urodzenia

5 sierpnia 1902
Careening Cay
k. Bocas del Toro

Data i miejsce śmierci

11 grudnia 1963
Nowy Jork

Instrumenty

fortepian, gitara, skrzypce

Gatunki

jazz (nowoorleański, swing)

Zawód

muzyk

Powiązania

Louis Armstrong

Zespoły
Luis Russell and His Orchestra
Orkiestra z Tom Anderson’s Café w Nowym Orleanie, 1919 – od lewej: Paul Barbarin (perkusja), Arnold Metoyer (trąbka), Luis Russell (fortepian), Willie Santiago (banjo) i Albert Nicholas (saksofony, klarnet)

Luis Carl Russell (ur. 5 sierpnia 1902 w Careening Cay k. Bocas del Toro, zm. 11 grudnia 1963 w Nowym Jorku)[1]panamski, osiadły w Stanach Zednoczonych, pianista, bandlider, aranżer i kompozytor jazzowy. Pionier swingu orkiestrowego.

Życiorys

Urodził się w Panamie w rodzinie pochodzenia afrokaraibskiego. Jego ojciec był nauczycielem muzyki. Luis już we wczesnym dzieciństwie zaczął uczyć się gry na gitarze, fortepianinie i skrzypcach. W 1917 zaczął grać zawodowo w niemym kinie jako taper, a następne w kasynie w Colón.

W 1919 wygrał na loterii trzy tysiące dolarów, dzięki którym przeniósł się wraz z matką i siostrą do Stanów Zjednoczonych[1]. Osiedlili się w Nowym Orleanie, gdzie podjął pracę pianisty[2]. W 1925 przeprowadził się do Chicago, żeby dołączyć do orkiestry Doca Cooka. Następnie zasiadł przy fortepianie w zespole „Kinga” Olivera, z którym w 1927 wyjechał do Nowego Jorku[2]. W tym samym roku założył W klubie The Nest własną orkiestrę z kilkoma muzykami Olivera w składzie[1]. W 1929 stała się jedną z wiodących formacji jazzowych w Nowym Jorku, konkurując z big-bandami Jimmiego Lunceforda i Duke’a Ellingtona. Grali w niej m.in. tak znani muzycy jak trębacz Red Allen, puzonista J.C. Higginbotham, klarnecista Albert Nicholas, gitarzysta i bandżysta Will Johnson, kontrabasista Pops Foster i perkusista Paul Barbarin.

W następnych latach nagrał z zespołem kilkadziesiąt utworów, w których dzięki swoim aranżacjom połączył ekspresję instrumentalnych solówek jazzu nowoorleańskiego z orkiestrowymi riffami swingowymi. Niektóre z nich są obecnie uważane za klasyczne[1]. Orkiestra towarzyszyła także trębaczowi Louisowi Armstrongowi w kilku jego wczesnych nagraniach z większym składem. W 1935 Armstrong przejął zespół. Przez następne osiem lat orkiestra funkcjonowała głównie jako tło dla wybitnego trębacza i wokalisty, stając się w ten sposób formacją pozbawioną oryginalności i znaczenia[1]. Sam Russell pełnił w tym czasie funkcję kierownika muzycznego grupy. W 1943 założył nowy big-band, z którym występował w Savoy Ballroom oraz Apollo Theater. Dokonał też kilku nagrań. Jednym z nich był ówczesny przebój muzyki rozrywkowej The Very Thought of You[2]. Z braku zainteresowania jego poczynaniami w 1948 rozwiązał zespół i zrezygnował z kariery muzyka. W ostatnich piętnastu latach życia zajmował się drobnym handlem, prowadząc sklep ze słodyczami, a następnie zabawkami[1]. Pracował także jako szofer[2].

W 1956 ożenił się z Carline Ray – wokalistką i gitarzystką (również basową), która występowała m.in. z grupą Sweethearts of Rhythm, pianistką Mary Lou Williams oraz bandliderem Syem Oliverem[3][4]. Miał z nią córkę – Catherine (ur. 1956), która została wokalistką jazzową[4].

Zmarł wskutek choroby nowotworowej. Miał 61 lat.

Wybrana dyskografia

  • 1992 The Luis Russell Collection – 1926–1934 (Collector’s Classics)
  • 2000 The Luis Russell Story 1929–1934 (Retrieval) – 2 CD
  • 2007 Saratoga Shout (ASV Records/Living Era)
  • 2023 At the Cats Swing Ball (Dot Time Records)
Z Louisem Armstrongiem
  • 1992 Louis & Luis – 1929–1940 (ASV Records/Living Era)

Przypisy

  1. a b c d e f Luis Russell. allmusic.com. . (ang.).
  2. a b c d Luis Russell (1902–1963). The Syncopated Times. . (ang.).
  3. The Russell Family’s Legacy of Jazz – Luis Russell, Carline Ray & Catherine Russell. Syncopated Jazz. . (ang.).
  4. a b Catherine Russell – Musical Life & Lineage. catherinerussell.net. . (ang.).

Bibliografia

Linki zewnętrzne