W tym artykule zbadamy wpływ, jaki Lucyliusz Bassus wywarł na różne obszary społeczeństwa. Lucyliusz Bassus to dziś temat niezwykle aktualny, który przykuł uwagę naukowców, ekspertów i ogólnie opinii publicznej. Na przestrzeni dziejów Lucyliusz Bassus odgrywał kluczową rolę w kształtowaniu naszego życia i sposobu, w jaki postrzegamy otaczający nas świat. Poprzez szczegółową analizę zbadamy, jak Lucyliusz Bassus wpłynął na kulturę, politykę, ekonomię i inne aspekty społeczeństwa, a także jakie ma to konsekwencje dla przyszłości. Mamy nadzieję rzucić światło na ten istotny temat i zachęcić do krytycznej refleksji na temat jego obecnego i przyszłego wpływu, badając różne perspektywy i dowody.
Lucyliusz Bassus, Sextus Lucilius Bassus (zm. 72 w Judei) identyfikowany ze znanym dowódcą cesarza Witeliusza (Tacyt, Hist. 2, 100 nn) był namiestnikiem Judei od 71 do śmierci.
Przybył w celu objęcia legatury wojskowej (jako legatus Augusti pro praetore), która dysponowała wojskiem i miała za zadanie uspokojenie kraju i umożliwienie zaprowadzenia nowej administracji w Judei zamienionej na prowincję cesarską.
Po upadku powstania żydowskiego Judea była prowincją całkowicie oddzieloną od Syrii (provincia imperialis) i stanowiła własność dynastii cesarskiej. Zarządcą jej był legat cesarza. Temu podlegał jeszcze prokurator, który zajmował się przede wszystkim sprawami finansowymi (za Lucyliusza Bassusa był nim Liberiusz Maksymus).
Bassus zajął twierdzę Herodejon na szczycie góry na pustyni judzkiej i Macheront w Transjordanii, gdzie ścięto Jana Chrzciciela. Niedługo później zmarł, a zarząd po nim nad prowincją objął pod koniec 72 Flawiusz Silwa.