W tym artykule zbadamy fascynujący świat Lowiaceae i jego wpływ na dzisiejsze społeczeństwo. Od początków do dzisiejszego znaczenia Lowiaceae był tematem debaty i refleksji w różnych dziedzinach, czy to w kulturze popularnej, polityce, nauce czy technologii. W całej historii Lowiaceae miał znaczący wpływ na sposób, w jaki ludzie wchodzą w interakcje ze sobą i otaczającym ich środowiskiem. W tym artykule szczegółowo przeanalizujemy różne aspekty, które sprawiają, że Lowiaceae jest tak istotnym i stale rozwijającym się tematem.
Rośliny te bywają uprawiane jako ozdobne[6], zwłaszcza Orchidantha maxillarioides spotykana jest często w europejskich szklarniach[5]. Liście Orchidantha fimbriata są wykorzystywane do owijania żywności. Roślina stosowana jest także jako lecznicza przy bólach klatki piersiowej i pleców[6].
Morfologia
Pokrój
Nagie byliny o sympodialnych kłączach pokrytych łuskami i rosnących pionowo lub poziomo[5], z bardzo skróconymi łodygami[7].
Odziomkowe, wyrastają dwurzędowo. Blaszka u dołu zwężona w ogonek liściowy z pochwiastą nasadą, poza tym lancetowata do eliptycznej, całobrzega, z użyłkowaniem, w pąku zwinięta[6][7].
Obupłciowe, podobne do kwiatów storczyków, ale pachną nieprzyjemnie[6]. Skupione są po kilka w gęste lub luźne kwiatostany[5]wierzchotkowe wyrastające w kątach liści[6]. Okwiat tworzy 6 listków wyrastających w dwóch okółkach. Wewnętrzny okółek składa się z dwóch niewielkich listków[6], często ościsto zakończonych[7] i jednego większego, tworzącego warżkę kształtu owalnego lub łopatkowatego[6]. Trzy listki zewnętrznego okółka są wąskie, u dołu zrośnięte w rurkę[5]. Pręcików jest 5 (jeden jest zredukowany)[6], są one wolne, ich nitki są krótkie i przylegają do nasady listków okwiatu[5], a pylniki otwierają się podłużnymi pęknięciami[7][6]. Zalążnia dolna, trójkomorowa, z licznymi, anatropowymi zalążkami z dwuwarstwowym integumentem[6]. Smukła szyjka słupka rozszerza się na końcu i zwieńczona jest trzema okazałymi łatkami znamion, całobrzegimi, wcinanymi lub postrzępionymi[5].
Podłużne torebki[8], na szczycie z dzióbkiem, wysychające po dojrzeniu[5], otwierające się trzema klapami[7] i zawierające liczne nasiona. Nasiona są kuliste do gruszkowatych, owłosione[5], z trójczęściową osnówką[7][6] i skrobią, jako substancją zapasową[6].
↑ abcdefghiK.K.KubitzkiK.K. (red.), The Families and Genera of Vascular Plants. IV. Flowering Plants. Monocotyledons: Alismatanae and Commelinanae, Berlin, Heidelberg: Springer-Verlag, 1998, s. 275-277, ISBN 978-3-642-08378-5.