W dzisiejszym świecie Lokomotywa spalinowa to kwestia, która staje się coraz bardziej istotna w społeczeństwie. Od momentu powstania wpływa na różne aspekty życia codziennego, wywołując debaty, kontrowersje i znaczące przemiany. Jego wpływ rozciąga się na różne obszary, od politycznego po kulturalne, i zdołał przyciągnąć uwagę zarówno ekspertów, jak i obywateli. Biorąc pod uwagę różnorodność opinii i perspektyw, kluczowa jest szczegółowa i krytyczna analiza roli, jaką obecnie odgrywa Lokomotywa spalinowa, a także jej możliwych przyszłych konsekwencji. Dlatego w tym artykule proponujemy wyczerpujące i obiektywne zbadanie różnych aspektów związanych z Lokomotywa spalinowa, aby zaoferować wszechstronną wizję, która pozwoli nam zrozumieć jego znaczenie i wpływ na współczesne społeczeństwo.
Lokomotywa spalinowa (również spalinowóz) – lokomotywa w której zastosowano silnik spalinowy, zazwyczaj czterosuwowy (czasem dwusuwowy np. ST44) silnik wysokoprężny.
Ponieważ charakterystyka silnika spalinowego uniemożliwia jego bezpośrednie zastosowanie do napędu lokomotywy, stosuje się przekładnię:
Najbardziej rozpowszechnione są lokomotywy o przekładni elektrycznej – silnik spalinowy napędza prądnicę, a osie napędowe są obracane za pomocą silników elektrycznych. Prędkość jazdy lokomotywy spalinowej reguluje się poprzez zmiany wzbudzenia prądnicy za pomocą nastawnika elektrycznego, zmieniającego opór elektryczny w obwodzie wzbudzenia.
Przykłady: Lwe-55, Lwh-64.
Lokomotywy spalinowe innych przewoźników najczęściej oznaczane są według oznaczeń fabrycznych lub dziedziczą oznaczenie po poprzednich użytkownikach, np. S200, T448p, 060Da (=ST43 PKP), TEM2 (=SM48 PKP), M62 (=ST44 PKP), 401Da, Ls1200p (=SM31 PKP).