Dziś Litosole to temat, który przykuł uwagę milionów ludzi na całym świecie. Od momentu powstania do chwili obecnej Litosole wywarł ogromny wpływ na różne aspekty społeczeństwa, kultury i życia codziennego. Aby zrozumieć jego znaczenie i konsekwencje, jakie ma w dzisiejszym świecie, niezbędna jest większa wiedza na temat Litosole. W tym artykule dokładnie zbadamy wpływ Litosole i jego znaczenie we współczesnym społeczeństwie, oferując szczegółową analizę jego wpływu w różnych obszarach.
Litosole, gleby inicjalne skaliste bezwęglanowe – podtyp gleby w systematyce gleb opracowanej w 2011 r. dla obszaru Polski przez Polskie Towarzystwo Gleboznawcze. Gleby te należą do rzędu gleby inicjalne, typu gleby inicjalne skaliste. Do litosoli zaliczane są płytkie gleby powstałe z różnych niewapiennych skał masywnych, gdzie poziom próchniczny lub organiczny nie przekracza 10 cm.
Posiadają budowę profilu (A)C-R, AC-R, OC-R lub O-R, gdzie
Gleby te występują głównie na terenach górskich i wyżynnych, tam gdzie lita skała została odsłonięta przez erozję. Wykazują różny stopień zakwaszenia, zależnie od rodzaju skały i położenia nad poziomem morza. Stanowią one stadium przejściowe między skałą, a glebą. Pod względem bonitacyjnym zaliczane są do nieużytków rolniczych.
W poprzednich, już nieobowiązujących, wersjach systematyki gleb Polski PTG, a także w niektórych innych (klasyfikacja gleb leśnych Polski) litosole miały kategorię typu gleby. W do niedawna obowiązującej systematyce gleb Polski PTG z 1989 r. typ gleby: gleby inicjalne skaliste (litosole) dzielił się na dwa podtypy: