W dzisiejszym artykule zagłębimy się w ekscytujący świat Lino Ventura, aby odkryć wszystkie jego sekrety, historie i ciekawostki. Lino Ventura to temat, który na przestrzeni dziejów przykuwał uwagę wielu ludzi i nic w tym dziwnego, ponieważ jego znaczenie i wpływ na nasze życie jest niezaprzeczalny. Idąc tym tropem, będziemy badać różne aspekty Lino Ventura, od jego początków po dzisiejsze znaczenie, poprzez jego implikacje dla społeczeństwa, technologii i kultury. Przygotuj się na zanurzenie się w fascynującą podróż po Lino Ventura i odkryj wszystko, co czyni ten temat niewyczerpanym źródłem wiedzy i emocji.
Lino Ventura, właśc. Angiolino Giuseppe Pasquale Ventura (ur. 14 lipca1919 w Parmie, zm. 22 października1987 w Saint-Cloud) – włoski aktor, który dorastał we Francji i zagrał w wielu francuskich filmach.
Życiorys
Urodził się w północnych Włoszech jako syn Giovanniego Ventury i Luisy Borrini[1]. Mając osiem lat opuścił szkołę i pracował jako pomocnik mechanika. W wieku dziewięciu lat przeniósł się z rodziną do Paryża, gdzie dorastał. W 1942, mając 23 lata, ożenił się z Odette, z którą miał czworo dzieci; trzy córki – Mylène (ur. 1946), Lindę (ur. 1958) i Clelię (ur. 1961) oraz syna Laurenta (ur. 1950). Aby zdobyć środki na utrzymanie, podejmował się różnych prac, m.in. w fabryce. Wkrótce rozpoczął karierę jako bokser i zapaśnik, ale po odniesieniu poważnej kontuzji został zmuszony do rezygnacji ze sportu[2].
Dla kina odkrył go francuski reżyser filmowy Jacques Becker, który powierzył niedoświadczonemu 34-letniemu debiutantowi rolę gangstera Angelo Fraisera w dreszczowcu kryminalnymNie tykać łupu (Touchez pas au grisbi, 1954). Ventura wystąpił tam u boku m.in. Jeanne Moreau i Jeana Gabina, który był pod wrażeniem debiutanta i zachęcił go do kontynuowania kariery aktorskiej. Przez kilka kolejnych lat grał zbirów i twardzieli o pokerowych twarzach.
Na ekranie najczęściej odtwarzał postacie przestępców, m.in. w dramacie Prawo ulicy (La Loi des rues, 1956) z Louisem de Funès lub zmęczonych życiem sceptyków.