W dzisiejszych czasach Liga Bałkańska stał się bardzo ważną kwestią w społeczeństwie. Wraz z postępem technologii i globalizacją Liga Bałkańska odegrał fundamentalną rolę w naszym życiu, wpływając na wszystko, od naszego sposobu komunikowania się po nasze decyzje polityczne. Dlatego tak ważne jest dokładne przeanalizowanie wpływu Liga Bałkańska na różne aspekty naszego codziennego życia, a także wyzwań i możliwości, jakie ze sobą niesie. W tym artykule zbadamy znaczenie Liga Bałkańska w dzisiejszym świecie, oferując pełny przegląd, który ma na celu nie tylko informowanie, ale także generowanie refleksji i debaty na ten ważny temat.
Liga Bałkańska – tajny sojusz militarny wymierzony przeciwko Imperium Osmańskiemu, zawarty przez państwa bałkańskie: Serbię, Czarnogórę, Bułgarię i Grecję w 1912 pod patronatem dyplomacji rosyjskiej.
Sojusz zakładał współpracę tych czterech państw w wojnie z Turcją o odebranie jej terytorium europejskiego. Inicjatorem porozumienia była Serbia, która chciała uzyskać dostęp do Morza Adriatyckiego[2].
13 marca 1912 rządy Bułgarii i Serbii zawarły tajny sojusz, który zakładał, że Bułgarzy dokonają ataku na turecką Trację, a Serbowie – na Macedonię. Uzgodniono, że część Macedonii przypadnie Serbii, a część Bułgarii, reszta zaś (tzw. strefa sporna) – zostanie rozdysponowana po zakończeniu wojny, przy czym arbitrem miał stać się car Rosji[3].
29 maja 1912 do sojuszu przystąpiła Grecja, licząca na odzyskanie wysp na Morzu Egejskim i Trapezuntu[4][5].
Najpóźniej do porozumienia przystąpiła Czarnogóra[6].
Po wygranej wojnie z Turcją (tzw. I wojna bałkańska) sojusznicy popadli w konflikt o podział zdobytej Macedonii, co doprowadziło do wybuchu II wojny bałkańskiej[7].