Leopold Hasner von Artha

W dzisiejszym świecie Leopold Hasner von Artha to temat, który przykuł uwagę milionów ludzi na całym świecie. Od momentu pojawienia się wywołał debatę, kontrowersje i wywarł głęboki wpływ na współczesne społeczeństwo. Jego znaczenie przekracza wszelkie granice i stało się tematem ogólnego zainteresowania w programie publicznym. Ponieważ Leopold Hasner von Artha stale ewoluuje i nabiera nowych wymiarów, ważne jest dokładne przeanalizowanie każdego z jego aspektów, aby zrozumieć jego znaczenie i wpływ na nasze środowisko. W tym artykule zbadamy różne perspektywy na Leopold Hasner von Artha i jego wpływ na różne obszary życia codziennego, aby rzucić światło na ten temat i wesprzeć świadomą i wzbogacającą debatę.

Leopold Hasner von Artha
ilustracja
Data i miejsce urodzenia

15 marca 1818
Praga

Data i miejsce śmierci

5 czerwca 1891
Bad Ischl

Premier Austrii
Okres

od lutego 1870
do marca 1870

Poprzednik

Ignaz von Plener

Następca

Alfred Józef Potocki

Minister edukacji
Okres

od 1867
do 1870

Leopold Hasner Ritter von Artha (ur. 15 marca 1818 w Pradze, zm. 5 czerwca 1891 w Bad Ischl) – austriacki polityk liberalny, ekonomista, filozof, nauczyciel akademicki, prawnik i publicysta, minister edukacji (1867–1870) i premier (1870) Austrii[1][2].

Życiorys

Studiował filozofię i prawo na Uniwersytecie Karola i Uniwersytecie Wiedeńskim. W 1842 roku w Wiedniu uzyskał stopień naukowy doktora. Odbył aplikację adwokacką i zdał egzamin. W 1848 roku został publicystą gazety Prager Zeitung. Wyznawał poglądy liberalne i opowiadał się za centralizacją władzy w państwie. Wpływ na jego poglądy miały idee Georga Hegla i Lorenza von Steina. Od 1848 roku wykładał historię gospodarki narodowej na Uniwersytecie Wiedeńskim. W 1849 roku został profesorem nadzwyczajnym filozofii prawa na Wydziale Prawa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Karola. W 1851 roku został profesorem zwyczajnym. W roku akademickim 1867/1868 był rektorem Uniwersytetu Wiedeńskiego[1][2].

W 1861 roku został wybrany na posła do sejmu krajowego Królestwa Czech. Następnie wybrany do austriackiej Rady Państwa, w 1863 roku był przewodniczącym jego izby niższej. W 1867 roku został dożywotnim członkiem izby wyższej. Został także członkiem rządu premiera Karla Wilhelma Philippa von Auersperga jako minister edukacji. Za swoich rządów wprowadził 8-letnią obowiązkową edukację, 7-letnie gimnazja, kontrolę państwa nad szkolnictwem podstawowym oraz świecki charakter szkół podstawowych (na podstawie ustawy z 1869 roku). Doprowadził także do powstania wydziału lekarskiego Uniwersytetu Leopolda i Franciszka w Innsbrucku. Od marca do kwietnia 1870 pełnił funkcję premiera. Jako premier mierzył się z konfliktami na tle narodowościowym; sprzeciwiał się ideom federalistycznym[1][2].

Zobacz też

Przypisy