Leon Wernic

Obecnie Leon Wernic stał się bardzo istotnym tematem we współczesnym społeczeństwie. Od wpływu Leon Wernic na codzienne życie ludzi po wpływ na gospodarkę światową, Leon Wernic wywołał rosnące zainteresowanie różnymi obszarami wiedzy. Ponieważ technologia szybko się rozwija i zmienia się sposób myślenia, ważne jest dokładne zbadanie pozytywnych i negatywnych aspektów Leon Wernic, a także zbadanie jego długoterminowych konsekwencji. W tym artykule szczegółowo przyjrzymy się Leon Wernic i jego wpływowi na dzisiejszy świat, dostarczając cennych spostrzeżeń i krytycznej analizy na ten stale ewoluujący temat. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o Leon Wernic i jego znaczeniu w naszych czasach!

Leon Marek Wernic
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

18 czerwca 1870
Warszawa

Data i miejsce śmierci

4 września 1953
Warszawa

doktor nauk medycznych
Specjalność: dermatologia
Doktorat

1917
Uniwersytet Jagielloński

Uczelnia

Uniwersytet Warszawski

Okres zatrudn.

1948–1949

Odznaczenia
Złoty Krzyż Zasługi (II RP)

Leon Marek Wernic (ur. 18 czerwca 1870 w Warszawie, zm. 4 września 1953 tamże) – polski lekarz dermatolog i wenerolog, eugenik[1].

Życiorys

Syn fabrykanta instrumentów muzycznych Jana Adolfa Wernitza (Wernica) (1830–1907) i Natalii z Brandstaetterów. Studiował medycynę na Cesarskim Uniwersytecie Warszawskim, dyplom lekarski otrzymał w 1895 roku. Uzupełniał studia w Paryżu, Berlinie i Sankt Petersburgu. Pracę lekarza rozpoczął w szpitalu św. Rocha w Warszawie, następnie praktykował w Kaliszu i ponownie w Warszawie. W 1917 roku obronił rozprawę doktorską na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ordynator szpitala św. Łazarza w Warszawie w którym pracował od 1904, był również prezesem Towarzystwa Walki z Chorobami Wenerycznymi. Leon Wernic i Tomasz Janiszewski przyczynili się do utworzenia Ministerstwa Zdrowia Publicznego, a w 1922 założyli Polskie Towarzystwo Eugeniczne, które lobbowało za ustawodawstwem eugenicznym[2]. W czasie II wojny światowej pracował w przychodni miejskiej, uczestniczył w powstaniu warszawskim. Po wojnie krótko pracował w Grójcu oraz w Przychodni „W” na Mokotowie. W roku akademickim 1948/1949 prowadził wykłady z eugeniki na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Warszawskiego. Zmarł w Warszawie, pochowany został na Cmentarzu ewangelicko-augsburskim (aleja 8, miejsce 27)[3].

Jeden z jego synów Leon Leszek Mariusz w 1915 roku wstąpił do Polskiej Organizacji Wojskowej, walczył w szeregach Legionów Polskich oraz brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej 1920, a w kampanii wrześniowej 1939 roku w obronie Warszawy. Drugi syn Wiesław Wernic (1906–1986) był dziennikarzem i pisarzem, autorem dwudziestu popularnych książek dla młodzieży o Dzikim Zachodzie[4]. Wnuk, Andrzej Wernic (1930–2019), syn Leona Leszka Mariusza, był dziennikarzem i historykiem[4].

Ordery i odznaczenia

Wybrane prace

Przypisy

  1. podstawowe dane biograficzne.
  2. Teresa Rzepa, Ryszard Żaba. Leon Wernic jako zwolennik i propagator eugeniki. „Postępy Psychiatrii i Neurologii”. 22 (1), s. 67–74. Instytut Psychiatrii i Neurologii. ISSN 1230-2813. 
  3. Fotografia nagrobka. mojecmentarze.blogspot.com. ..
  4. a b Tadeusz Władysław Świątek: Polacy z wyboru. Rodziny pochodzenia niemieckiego w Warszawie w XIX i XX wieku. Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej. . (pol.).
  5. M.P. z 1935 r. nr 88, poz. 119 „za zasługi na polu medycyny i higjeny społecznej”.