Leie

W świecie Leie zawsze istniała fascynacja i ciągłe zainteresowanie odkrywaniem więcej na ten temat. Niezależnie od tego, czy chodzi o badanie jego historycznych początków, jego wpływu na obecne społeczeństwo, czy też możliwych przyszłych implikacji, Leie nadal jest tematem dyskusji i debat w różnych obszarach. W tym artykule dokładnie zbadamy różne aspekty Leie i jego ewolucję w czasie, a także jego wpływ na różne aspekty współczesnego życia. Od jego znaczenia w kulturze popularnej po znaczenie w nauce i technologii, Leie pozostawił niezatarty ślad w ludzkości i nadal jest przedmiotem badań i zainteresowań.

Leie/Lys
Ilustracja
Rzeka Leie w Gandawie
Kontynent

Europa

Państwo

 Francja
 Belgia

Rzeka
Długość 202 km
Źródło
Miejsce Lisbourg, Francja
Wysokość

115 m n.p.m.

Współrzędne

50°30′28″N 2°13′06″E/50,507778 2,218333

Ujście
Recypient Skalda
Miejsce

Gandawa, Belgia

Współrzędne

51°02′35″N 3°44′26″E/51,043056 3,740556

Położenie na mapie Francji
Mapa konturowa Francji, blisko górnej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast blisko górnej krawiędzi nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „ujście”

Leie (niderl.) lub Lys (fr.), Legia (łac.) – rzeka mająca swój początek w Lisbourg we Francji, a uchodząca do Skaldy w Gandawie w Belgii. Na odcinku 24 km jest rzeką graniczną między tymi dwoma krajami.

Jest to rzeka bardzo zanieczyszczona, gdyż płynie przez gęsto zaludnione i uprzemysłowione obszary północnej Francji i Belgii – niedawno jednakże zauważono poprawę i pojawienie się 19 gatunków ryb. W pierwszej połowie XX wieku region Leie (pomiędzy Deinze i Gandawą) był ulubionym plenerem wielu malarzy.

Zobacz też