W dzisiejszym świecie Lech Bafia to temat, który zyskał ogromne znaczenie i przykuł uwagę szerokiego spektrum społeczeństwa. Od momentu powstania Lech Bafia był przedmiotem debaty i dyskusji w różnych obszarach, budząc zarówno zainteresowanie, jak i kontrowersje. W miarę upływu czasu znaczenie Lech Bafia staje się coraz bardziej oczywiste, znacząco wpływając na różne aspekty codziennego życia. W tym artykule dokładnie zbadamy zjawisko Lech Bafia, analizując jego wiele aspektów i wpływ na dzisiejsze społeczeństwo.
Lech Bafia (ur. 3 lutego 1932 w Lipowcu, obecnie dzielnica Augustowa[1], zm. 18 maja 2017[2]) – polski działacz partyjny, komunista, prezes Polskiego Związku Narciarskiego (1984–1988).
Brat działacza państwowego i partyjnego Jerzego Bafii[3]. Był pułkownikiem Wojska Polskiego. Należał do PZPR. Piastował między innymi funkcję naczelnika miasta Zakopanego[2], zaś w latach 1975–1980 wojewody nowosądeckiego[4]. W tym czasie doprowadził między innymi jako naczelnik do usunięcia postawionego na prywatnej posesji przez byłego żołnierza AK – Pawła Świstaka, pomnika upamiętniającego gen. Władysława Sikorskiego, a następnie już jako wojewoda nowosądecki odmówił wydania pomnika[5]. W czerwcu 1977 natomiast powołał specjalne zespoły do rozwiązywania katolickich obozów młodzieżowych Ruchu Światło-Życie jako przedsięwzięć nielegalnych[3].
W latach 1984–1988 był prezesem Polskiego Związku Narciarskiego[6]. Działał w Polskiej Partii Socjalistycznej po jej zjednoczeniu, przez blisko 20 lat (od początku lat 90.) zasiadając w jej władzach centralnych[7].
Zmarł 18 maja 2017. Został pochowany w Kościelisku[2].