Leccinellum

W tym artykule zbadamy temat Leccinellum i jego wpływ na dzisiejsze społeczeństwo. Leccinellum jest od lat przedmiotem zainteresowania i debaty, a jego znaczenie nie maleje wraz z upływem czasu. W ostatnich dziesięcioleciach zaobserwowaliśmy znaczny postęp i badania wokół Leccinellum, co doprowadziło do większego zrozumienia i świadomości jego znaczenia. W tym artykule zagłębimy się w różne aspekty otaczające Leccinellum, od jego historii i ewolucji po wpływ na różne obszary życia codziennego. Mamy nadzieję, że ta eksploracja przyczyni się do rzucenia światła na Leccinellum i jego implikacje w dzisiejszym świecie.

Koźlarek
Ilustracja
Koźlarek bruzdkowany (Leccinellum crocipodium)
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

grzyby

Typ

podstawczaki

Klasa

pieczarniaki

Rząd

borowikowce

Rodzina

borowikowate

Rodzaj

koźlarek

Nazwa systematyczna
Leccinellum Bresinsky & Manfr. Binder
Regensb. Mykol. Schr. 11: 231 (2003)
Typ nomenklatoryczny

Leccinellum nigrescens (Richon & Roze) Bresinsky & Manfr. Binder 2003

Leccinellum Bresinsky & Manfr. Binder (koźlarek) – rodzaj grzybów z rodziny borowikowatych (Boletaceae)[1].

Systematyka i nazewnictwo

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Boletaceae, Boletales, Agaricomycetidae, Agaricomycetes, Agaricomycotina, Basidiomycota, Fungi[1].

Takson utworzyli Andreas Bresinsky i Manfred Binder w 2003 r. przez wyłączenie w odrębny rodzaj niektórych gatunków dawniej zaliczanych do rodzaju Leccinum (koźlarz)[1]. Polską nazwę w 2021 i 2024 r. zarekomendowała Komisja ds. Polskiego Nazewnictwa Grzybów Polskiego Towarzystwa Mykologicznego[2][3].

Niektóre gatunki:

Nazwy naukowe na podstawie Index Fungorum[5]. Wykaz gatunków według W. Wojewody[6] i innych (jako Leccinum)[7]. Polskie nazwy na podstawie rekomendacji Komisji ds. Polskiego Nazewnictwa Grzybów przy Polskim Towarzystwie Mykologicznym[2][3].

Przypisy