Labrador (półwysep)

W tym artykule poznamy fascynujący świat Labrador (półwysep). Od swoich początków po wpływ na dzisiejsze społeczeństwo, Labrador (półwysep) odegrał kluczową rolę w życiu ludzi, wpływając na kulturę, technologię i sposób, w jaki odnosimy się do siebie nawzajem. W całej historii Labrador (półwysep) był przedmiotem badań i debat, generując sprzeczne opinie i wzbudzając ciekawość milionów ludzi na całym świecie. W tym artykule postaramy się rzucić światło na najważniejsze aspekty Labrador (półwysep), analizując jego znaczenie i konsekwencje, jakie ma na nasze codzienne życie.

Labrador
Państwo

 Kanada

Rodzaj obiektu

półwysep

Położenie na mapie Kanady
Mapa konturowa Kanady, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Labrador”
55°N 69°W/55,000000 -69,000000
Półwysep Labrador, Kanada

Labrador – wielki półwysep na północnym wschodzie Ameryki Północnej otoczony od zachodu wodami Zatoki Hudsona, od północy – Cieśniny Hudsona, od wschodu Oceanu Atlantyckiego, a od południowego wschodu – Zatoki Świętego Wawrzyńca. Całość półwyspu leży w granicach Kanady.

Półwysep obejmuje następujące regiony: Labrador, wchodzący w skład prowincji Nowa Fundlandia i Labrador oraz Saguenay-Lac-Saint-Jean, Côte-Nord i Nord-du-Québec, wchodzące w skład prowincji Quebec.

Zamieszkały przez plemiona rdzennych Amerykanów, dla Europejczyków został odkryty przez wikingów Leifa Erikssona ok. roku 1000[1][2]. W 1498 roku na półwysep dotarł włoski żeglarz w służbie korony angielskiej, Giovanni Caboto. Półwyspem podrzędnym Labradoru między wodami Zatoki i Cieśniny Hudsona jest Ungawa.

Według spisu ludności z 2006, półwysep zamieszkiwało ok. 150 000 osób.

Przypisy