Lód XIV

W tym artykule szczegółowo zbadamy temat Lód XIV, koncepcji, która w ostatnich latach przyciągnęła uwagę naukowców, profesjonalistów i ogółu społeczeństwa. Od jego początków do jego obecnego znaczenia, przeanalizujemy, jak Lód XIV wpłynął na różne obszary społeczeństwa i jak wpłynął na sposób, w jaki odnosimy się, myślimy i działamy. Podobnie zajmiemy się różnymi badaniami, opiniami i perspektywami dotyczącymi Lód XIV, aby zapewnić wszechstronną i wzbogacającą wizję tego zjawiska. Przygotuj się na podróż pełną odkryć i refleksji na temat Lód XIV!

Diagram fazowy wody w szerokim zakresie ciśnień

Lód XIVrombowa, metastabilna odmiana lodu. Występuje w niskich temperaturach, w obszarze stabilności lodu XV, a także w niższym ciśnieniu.

Charakterystyka

W krysztale takiego lodu komórka elementarna zawiera 12 cząsteczek wody. Wiązania wodorowe są w nim uporządkowane przestrzennie; odmiana polimorficzna tego lodu o nieuporządkowanych wiązaniach to lód XII. Lód XIV wytworzono z lodu XII w temperaturze poniżej 118 K (-155 °C), pod ciśnieniem 810 MPa, dzięki domieszkowaniu kwasem solnym, które ułatwia reorientację cząsteczek i uporządkowanie wiązań. Przy izobarycznej zmianie temperatury przemiana jest odwracalna[1]. Gęstość takiego lodu to 1,29 g/cm³[2].

Przypisy

  1. Martin Chaplin: Ice XIV (Ice-fourteen). Water Structure and Science . 2016-02-25. . .
  2. Martin Chaplin: Ice phases. Water Structure and Science . 2016-03-03. . .