W tym artykule przyjrzymy się fascynującemu światu László Csatáry i jego wielu aspektom. László Csatáry to temat, który na przestrzeni dziejów przyciągnął uwagę i zainteresowanie wielu ludzi, będąc przedmiotem badań, debat i refleksji w różnych dyscyplinach. Od samego początku do chwili obecnej László Csatáry był istotnym tematem, który wzbudził zainteresowanie zarówno ekspertów, jak i fanów. Na tych stronach będziemy analizować jego wpływ na społeczeństwo, jego ewolucję w czasie i różne perspektywy, które istnieją wokół László Csatáry. Celem tego artykułu jest przedstawienie kompleksowej i wzbogacającej wizji László Csatáry, tworząc przestrzeń do refleksji i nauki dla wszystkich czytelników zainteresowanych tym ekscytującym tematem.
László Csatáry, właśc. László Csizsik-Csatáry (ur. 4 marca 1915 w Mány[1], zm. 10 sierpnia 2013 w Budapeszcie) – węgierski policjant, nazistowski zbrodniarz wojenny. Umieszczony został na liście najbardziej poszukiwanych zbrodniarzy nazistowskich Centrum Szymona Wiesenthala[2].
W 1944 był szefem Królewskiej Węgierskiej Żandarmerii w żydowskim getcie w Koszycach, należących wtedy do Węgier. Wiosną tego roku pomógł zorganizować deportację do Auschwitz-Birkenau 15,7 tys. Żydów. Po II wojnie światowej wyjechał do Kanady. W 1997 został pozbawiony kanadyjskiego obywatelstwa. Dobrowolnie opuścił Kanadę i zamieszkał na Węgrzech[3]. 15 lipca 2012 dyrektor biura Centrum Wiesenthala Efraim Zuroff potwierdził, że został odnaleziony w Budapeszcie[4]. Trzy dni później węgierska prokuratura poinformowała o zatrzymaniu i osadzeniu go w areszcie[5].
Csatáry zmarł 10 sierpnia 2013 roku na zapalenie płuc w szpitalu w Budapeszcie w wieku 98 lat. O jego śmierci poinformował jego adwokat Gabor Horvath.