Kvinnemuseet

W tym artykule proponujemy zająć się kwestią Kvinnemuseet z szerokiej i szczegółowej perspektywy. Temat ten jest dziś bardzo aktualny i wzbudził duże zainteresowanie w różnych obszarach. W następnych kilku wierszach zbadamy najważniejsze aspekty związane ze zmienną Kvinnemuseet, analizując jej wpływ, implikacje oraz możliwe rozwiązania lub podejścia do rozwiązania tego problemu. Dzięki kompleksowemu podejściu naszym celem jest zaoferowanie pełnego i szczegółowego przeglądu, który pozwoli naszym czytelnikom w pełni zrozumieć ten temat i wyrobić sobie na jego temat świadomą opinię.

Kvinnemuseet
Zdjęcie. Budynek Muzeum na wzgórzu. Przed nim zielona łąka.
Kvinnemuseet (Muzeum Kobiet) w Kongsvinger w willi "Rolighed"
Państwo

 Norwegia

Miejscowość

Kongsvinger

Data założenia

1995

Położenie na mapie Norwegii
Mapa konturowa Norwegii, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Kvinnemuseet”
Ziemia60°11′52,99″N 12°00′16,55″E/60,198053 12,004597
Strona internetowa

Kvinnemuseet (Muzeum Kobiet) w Kongsvinger zostało założone w willi "Rolighed" – domu rodzinnym pisarki Dagny Juel Przybyszewskiej.

Historia

Budynek został zbudowany w 1857 w stylu szwajcarskim[1]. Jego pierwszym właścicielem był kupiec Sigward Irgens Rynning[2]. Po jego śmierci dom został sprzedany. W 1875 roku kupili go Minda i Hans Lemmich Juellowie. Hans Lemmich Juell był lekarzem. Mieli 4 córki. Najbardziej znaną była Dagny Juel Przybyszewska[3]. Po śmierci męża Minda sprzedała dom. Pełnił on rolę plebanii[4], a po II wojnie światowej gmina będąca właścicielem kwaterowała tam osoby nie mające mieszkań[5]. W latach 1954–1983 mieściła się tu stolarnia[6]. Po jej wyprowadzce budynek stał pusty i planowano jego wyburzenie[7].

W 1988 roku zrodziła się idea utworzenia w zdewastowanym domu muzeum związanego z Dagny Juel Przybyszewską i kwestią emancypacji kobiet. Muzeum Kongsvinger wykupiło w 1989 roku zniszczony budynek i przystąpiło do odbudowy. Wymieniono wszystkie okna, a ganek, który się zawalił odrestaurowano na podstawie zachowanych fotografii[7]. 31 maja1995 roku uroczystego otwarcia dokonała norweska królowa Sonja[8][9]. W 1997 roku muzeum uzyskało status muzeum narodowego[9].

Swoją działalność Muzeum Kobiet (bo tak nazwano instytucję usytuowaną w "Rolighed") zainaugurowało wystawą Kvinnesjebner (Losy kobiet). Obecnie w muzeum mieści się stała wystawa poświęcona Dagny Juel Przybyszewskiej oraz wystawy czasowe. Muzeum organizuje koncerty i wystawy współczesnych artystów norweskich. W archiwum muzeum znaleźć można materiały dotyczące Dagny Juel Przybyszewskiej oraz historii norweskiego ruchu emancypacyjnego.

Stała wystawa w Kvinnemuseet poświęcona Dagny Juel Przybyszewskiej

1 czerwca 2017 roku muzeum zostało ponownie otwarte po rocznej przerwie. Została zmieniona ekspozycja[10]. W 2020 roku Muzeum otrzymało dotację 100 tysięcy koron norweskich z Archiwum Narodowego (Arkivverket) na digitalizację i uporządkowanie zbiorów dotyczących trzech norweskich kobiet: Berit Ås, Torild Skard i Trine Eklund[11].

Przypisy

  1. Sveitserstil - Kvinnemuseet , kvinnemuseet.no .
  2. Herskapsbolig - Kvinnemuseet , kvinnemuseet.no .
  3. Distriktslegebolig - Kvinnemuseet , kvinnemuseet.no .
  4. Prestegård - Kvinnemuseet , kvinnemuseet.no .
  5. Leiegård - Kvinnemuseet , kvinnemuseet.no .
  6. Trevarefabrikk - Kvinnemuseet , kvinnemuseet.no .
  7. a b Rivningstruet og reddet - Kvinnemuseet , kvinnemuseet.no .
  8. Kvinnemuseet , Norsk Kulturarv, 6 marca 2003 (norw. bokmål).
  9. a b Kvinnemuseum - Kvinnemuseet , kvinnemuseet.no .
  10. Nyåpning av Kvinnemuseet , annomuseum.no (norw.).
  11. Geir Christiansen, 100.000 kr til Kvinnemuseet , www.mittkongsvinger.no, 18 grudnia 2020 (norw. bokmål).

Linki zewnętrzne